6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KURIOZITETE Qyteti “më i shëmtuar” në botë kthehet në një destinacion turistik

Qyteti “më i shëmtuar” në botë kthehet në një destinacion turistik

Dymbëdhjetë vjet më parë, ai u shpall qyteti më i shëmtuar në botë, por falë atij publiciteti negativ, turistët u çmendën për të. Ky është qyteti belg i Charleroi-t, i cili ndodhet në provincën Hainaut dhe është një nga qytetet më të populluara në vend.

Pasi mediat raportuan një herë se një gazetë holandeze e shpalli atë qytetin më të shëmtuar në botë, ky qytet e shfrytëzoi rastin për të kthyer publicitetin negativ në favor të tij dhe për të modernizuar ofertën e tij turistike.

Charleroi është i njohur për punimet e hekurit dhe minierat e qymyrit, dhe pamjet e tij, të mbushura me ndërtesa të vjetra, industriale, tregojnë histori të historisë së qytetit, në të cilën shumë fabrika i mbyllën dyert e tyre qysh në vitet 1950. Megjithatë Charleroi ka filluar një lloj transformimi në dekadën e fundit, pasi mori titullin famëkeq. Konkretisht, pasi gjithnjë e më shumë theksi i kushtohet turizmit në këtë qytet industrial, vitin e kaluar qyteti publikoi një udhëzues të ri zyrtar turistik në frëngjisht, hollandisht dhe anglisht.

“Ne e vëmë theksin në shëtitjet nëpër qytet sepse besojmë se ato janë me interes për turistët tanë, veçanërisht gjatë një pandemie,” tha Thomas Parmentier, i cili shkruan mbi temat e turizmit, ndërsa Valérie Demanet, drejtore e Bordit Turistik.

“Ne në Charleroi kemi gjithçka që ju nevojitet për të qenë një destinacion turistik: restorante, klube nate, bare, akomodime, qendra tregtare. Megjithatë, në udhëzues u përqëndruam në përvojat që mund të përjetohen në qytetin tonë: arti i rrugës, muzetë, trashëgimia kulturore, shëtitje, ngjarje, aktivitete sportive”.

Ndërsa komuniteti turistik po përpiqet në mënyrë konvencionale të ringjallë turizmin e qytetit, një qytetar ka zgjedhur një qasje novatore për të reklamuar qytetin e tij, shkruan Telerama dhe Ouest-France.

Nicolas Buissart, një i ri nga Charleroi, organizoi turne të pazakonta turistike në qytet gjatë të cilave zbulon shëmtinë e pretenduar të qytetit, dhe perspektiva e tij është aq e zezë sa “toka e zezë”, siç e quajnë rajoni në të cilin ndodhet qyteti për shkak të minierave të qymyrit. Sidoqoftë, vendasi gjen një lloj poezie në zonën e tij dhe në mbetjet e trashëgimisë së tij industriale. Qasja e tij paradoksale shkaktoi polemika, por, nuk ishte e pasuksesshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Mashtrimi me bukën, ja si të dalloni nëse përmban ngjyrues ose jo

Fetën e bukës mjafton që ta lini në ujë rreth një orë për të parë rezultatet e para. Për...

Zbulohet antibiotiku që vret super bakterin

Dy lloje të kërpudhave kundër të cilave super bakteret kanë asnjë shans janë zbuluar në një minierë toksike në shtetin federal amerikan...

Mënyra shtëpiake shërimi që funksionojnë me të vërtetë kur ftoheni

Një ftoje e pakëndshme nuk është e pazakontë për këtë kohë të vitit. Njerëzit në rrjete sociale e kanë...

Një ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit

Një ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit Ilaçi i...

Recent Comments