6.1 C
Pristina
Sunday, October 17, 2021
Home KËSHILLA Pse s’duhet të hani qepë në mbrëmje

Pse s’duhet të hani qepë në mbrëmje

Qepa është një perime shumë e shëndetshme. Konsumi i rregullt i qepës ndihmon në mbajtjen nën kontroll të diabetit dhe tensionit të lartë të gjakut.

Për më tepër, qepa është një aleat i organizmit në parandalimin e radikaleve të lira që dëmtojnë qelizat.

Qepa përdoret gjithnjë e më shumë në kura popullore që janë alternativë e mjekësisë tradicionale. Në mesin e dashamirësve të kurave popullore, qepa konsiderohet si një ushqim mrekullibërës.

Megjithatë, përpara se ta mbushni pjatën plot e për plot me qepë, rekomandohet të mësoni për efektet anësore të konsumit të qepëve, sidomos nëse i hani ato në mbrëmje.Reklamë

Përse nuk duhet ngrënë qepa në mbrëmje?

Aroma e qepës nuk i pëlqen askujt, por kjo nuk është një arsye e fortë për të mos ngrënë qepë. Arsyeja e parë përse nuk duhet të hani qepë në mbrëmje është se ajo përmban fruktozë dhe prodhon gazra. Në këtë mënyrë ajo ju prish gjumin, ndërkohë që ky i fundit është shumë i rëndësishëm për rimëkëmbjen e organizmit, shkruan AgroWeb.

Arsyeja e dytë, sipas të dhënave, është se qepa shkakton urth, dhe ky efekt anësor është më i dukshëm në mbrëmje. Ky efekt i qepës shkakton lëvizjen e mbetjeve ushqimore dhe aciditetit në ezofag dhe ndjenja e urthit është shumë më e fuqishme dhe zgjat për shumë kohë në mbrëmje. Si qepa, ashtu edhe hudhra janë të vështira për t’u tretur në mbrëmje, sidomos përpara se të bini në gjumë.

Kur është koha më e mirë për të ngrënë qepë?

Qepa është një perime speciale por përfitimet më të mëdha merren duke e ngrënë në drekë kur metabolizmi është vënë në punë. Nëse shqetësoheni për aromën, kafja është shumë e mirë për heqjen e aromës së qepës. Qepët janë acidike dhe dobësojnë dhëmbët. Prisni së paku gjysmë ore pas ngrënies së qepës për të larë dhëmbët. Nëse ju lani dhëmbët menjëherë sapo keni ngrënë qepë do të dëmtoni më tej dhëmbët tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments