6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KURIOZITETE Pjata italiane që u shit për 1.7 milion dollarë

Pjata italiane që u shit për 1.7 milion dollarë

Një pjatë “tepër e rrallë” e shekullit të 16 -të që përshkruan përrallën biblike të Samsonit dhe Delilahn, e cila u gjet në një sirtar, është shitur në ankand për më shumë se 1.7 milion dollarë – 10 herë më shumë se sa vlerësimi fillestar.

Pjata e cila është 27 centimetra apo (11 inç) në diametër, besohet se është bërë nga Nicola da Urbino rreth viteve 1520-23, transmeton rtv21.tv.

Maiolica-enë prej balte italiane me xham të kallajit-fillimisht pritej të shitej midis 109,000 dollarë dhe 163,000 dollarë por përfundoi duke u shitur për një rekord rekord prej 1 milion e 721,000 dollarë gjatë një ankandi online të mërkurën.

Ofertat vërshuan nga blerësit e ardhshëm me telefon dhe me email, pasi ngjarja u transmetua në internet. Oferta fituese erdhi nga një burim anonim.

Specialisti evropian i qeramikës i firmës e gjeti pjatën e futur në një sirtar dhe e njohu atë si një “copë të rrallë me cilësi të jashtëzakonshme”, tha një zëdhënëse e Lyon & Turnbull për CNN të enjten./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments