6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KËSHILLA Hudhra ndihmon të humbisni kilogramët e tepërt

Hudhra ndihmon të humbisni kilogramët e tepërt


Arritja e peshës së dëshiruar kërkon përpjekje të vazhdueshme dhe punë të palodhshme. Me dietën e duhur, orarin e stërvitjes dhe vendosmërinë, ju lehtë mund të arrini humbje të peshës.

Por ekziston edhe diçka që ndihmon të arrini këtë qëllim dhe ajo është pikërisht hudhra.

Hudhra është një pjesë e rëndësishme e kuzhinës. Ajo shton shije dhe ka fuqinë për ta bërë çdo pjatë të shijshme. Hudhra ka përfitime të tjera ushqyese dhe njëra prej tyre është aftësia për të ndihmuar në humbjen e kilogramëve shtesë.

Hudhra njihet gjithashtu si forcues i imunitetit, ndihmon në relaksimin e enëve të gjakut për rrjedhjen e qetë të gjakut, siguron uljen e presionit të gjakut dhe gjithashtu siguron ndihmë në mbrojtjen e enëve të gjakut nga dëmtimet. Ajo gjithashtu luan një rol kyç në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

Është e mbushur me përbërës të rëndësishëm si vitamina B6 dhe C, fibra, mangan dhe kalcium.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments