6.1 C
Pristina
Monday, October 25, 2021
Home KËSHILLA Studim: Ky është fruti që largon dhjamin nga barku, 1 në ditë...

Studim: Ky është fruti që largon dhjamin nga barku, 1 në ditë mjafton

Një avokado në ditë mund të ndihmojë në shpërndarjen  e yndyrës në barkë te gratë, sipas studimit të kryer nga Universiteti i Illinois.

Në studim morën pjesë 105 vullnetarë obezë, të cilët konsumuan një vakt avokado në ditë për 12 javë, pra 3 muaj.

Gratë që konsumuan  avokado si pjesë e vaktit të tyre kryesor ditor treguan një reduktim të yndyrës të barkut, domethënë yndyrës së rrezikshme që rrethon organet e barkut.

Studim: Ky është fruti që largon dhjamin nga barku, 1 në

Hulumtimet u botuan në revistën ‘Journal of Nutrition’ nën mbikëqyrjen e Naiman Khan, profesor në Universitetin e Illinois.

Qëllimi i hulumtimit ishte të hetonte rolin e avokados jo në humbjen e peshës, por në ruajtjen dhe shpërndarjen e indit dhjamor.

Dhjami nënlëkuror dhe ‘visceral’ grumbullohet në bark, ku i pari grumbullohet nën lëkurë dhe konsiderohet më pak i rrezikshme se i fundit, i cili rrethon organet vitale  shoqërohet me një rrezik më të lartë të diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A e dini historinë e mozaikut ‘Bukuroshja e Durrësit’?

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker dhe daton në shekullin e katërt para Krishtit....

”Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën..”

BORA Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën. Vjeshta e trishtueshme erdhi dhe iku. Tani...

Historia/Njihuni me dy njerëzit që mund të kishin parandaluar Luftën e Parë Botërore

Ne jemi larg dëshirës për luftë. Përderisa po zhvillohen negociata me Austrinë për llogari të Serbisë, trupat e mia nuk do të...

Zbulohet letra e rrallë e Skënderbeut në arkivat e Shuteriqit

Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk ishte vetëm Atleti i Krishtit, njeriu që mbajti larg dyerve të Europës Perandorinë Osmane, por edhe një njeri...

Recent Comments