6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KËSHILLA Doktori tregon se si mund ta ‘shëroni’ lemzën

Doktori tregon se si mund ta ‘shëroni’ lemzën

Lemza mund të jetë jashtëzakonisht e bezdisshme dhe mund të duket sikur keni provuar gjithçka për ta hequr qafe.

Por një mjek thotë se ekziston një metodë që ndoshta nuk e keni provuar.

Në një postim në TikTok, Dr. Karan Raj shpjegoi pse funksionon procesi dhe kujt i erdhi ideja e çuditshme.

Ai tha: “Lemza shkaktohet nga impulse elektrike të çrregullta në nervin vagus. Masazhi i zorrës së trashë stimulon nervin vagus i cili është pjesë e sistemit nervor parasimpatik. Rritja e stimulimit të nervit vagus ndihmon në kontrollin e diafragmës dhe pastaj ndalon lemzën”.

Dr. Karan më pas theksoi Dr. Francis Fesmire, i cili ishte personi që zbuloi këtë. Dr. Fesmire i Kolegjit të Mjekësisë të Universitetit të Tennessee fitoi çmimin Ig Nobel në mjekësi për zbulimin e tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments