6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KURIOZITETE Si e shpiku Coca-Colën ushtari që po vdiste pas plagëve të marra

Si e shpiku Coca-Colën ushtari që po vdiste pas plagëve të marra

Coca-Cola njihet gjerësisht si një simbol i Amerikës.

U krijua nga Dr. John Pemberton një mjek i famshëm në vitet 1800.

Kur lufta civile filloi, ai e hodhi tutje veshjen e laboratorit për një uniformë ushtarake.

Pasi u plagos në vijën e parë gjatë një betejë, atij iu dha një ilaç për të lehtësuar dhimbjet gjatë orëve të tij të fundit, por ai ia doli të mbijetonte për mrekulli dhe e përdori eksperiencën e tij shumë të afërt me vdekjen për të ndërtuar kompaninë 74 miliardë dollarëshe që njohim sot: Coca-Cola.

Ndiqeni dokumentarin më poshtë:

blob:https://www.facebook.com/ea8a299f-1e15-4eaf-83fb-5b1e38f433be

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments