6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home SHKENCË/TECH Mercedes prezanton makinën e parë elektrike të performancës së lartë

Mercedes prezanton makinën e parë elektrike të performancës së lartë

Është makina e parë plotësisht elektrike nga divizioni i makinave të performancës së lartë AMG. Mercedes e quan një makineri të vërtetë për entuziastët e makinave.

Mercedes-Benz bëri një premtim të fundit se deri më 2030 do të ishte një kompani e makinave plotësisht elektrike. Sot kompania tregoi paraqitjen e parë të makinës së ardhshme elektrike AMG EQS, një makinë e shpejtë sportive e cila arrin 0-100 km/h në 3.5 sekonda dhe shpejtësi maksimale prej 250 km/h.

AMG EQS vjen me dy motorë elektrikë që prodhojë 650 kuaj fuqi. Bateria prej 400-volt ka energji të përdorshme prej 107.8 kWh, shumë më tepër sesa çdo makinës Tesla mund të ofrojë.

Mercedes thotë se ka reduktuar përmbajtjen e kobaltit në bateri me 10%. Kobalti është materiali më i kushtueshëm në bateri dhe eliminimi i tij do të thotë se makinat elektrike bëhen më të përballueshme në kosto sesa ato me karburant.

Shpeshherë është quajtur edhe si diamanti i baterive. Kjo makinë dhe të tjerat në të ardhmen nga ky divizion do të ndërtohen në arkitekturën e re AMG-EA.

Ende nuk ka një datë prodhimi e as kosto, por modeli i 2021 të EQS kushton mbi 100 mijë dollarë. Si një variant i performancës së lartë, ky model mund të kushtojë mbi 120 mijë dollarë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet antibiotiku që vret super bakterin

Dy lloje të kërpudhave kundër të cilave super bakteret kanë asnjë shans janë zbuluar në një minierë toksike në shtetin federal amerikan...

Mënyra shtëpiake shërimi që funksionojnë me të vërtetë kur ftoheni

Një ftoje e pakëndshme nuk është e pazakontë për këtë kohë të vitit. Njerëzit në rrjete sociale e kanë...

Një ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit

Një ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit Ilaçi i...

Pesë gjëra që mund të sigurojnë një gjumë të mirë dhe të rehatshëm

Gjumi është një aspekt i rëndësishëm i funksionimit të përditshëm, i cili ndihmon në mbajtjen e trupit të shëndetshëm. Gjithashtu mban shëndetin...

Recent Comments