6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home KURIOZITETE Si e bëjnë bletët mjaltin?

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit.

1. Mjalti fillon si nektar

Ky lëng me sheqer prodhohet nga lulet për të inkurajuar pjalmuesit e insekteve ta vizitojnë. Nektari është 70-80 për qind ujë me një përzierje të tre sheqernave të ndryshëm: sakarozë, glukozë dhe fruktozë, plus disa kimikate aromatike për të ndihmuar tërheqjen e bletëve te lulet.

2. Thithja dhe ruajtja e nektarit

Bletët thithin nektarin përmes proboskisit të tyre të zbrazët dhe e ruajnë atë në dhomën e parë të stomakut të tyre, të quajtur proventriculus. Një enzimë e quajtur invertaza shpërbën sakarozën në molekula më të thjeshta të glukozës dhe fruktozës. Enzimat e tjera rrisin aciditetin e nektarit, i cili ndihmon në vrásjen e baktereve.

3. Udhëtimi përsëri në koshere

Bletët mund të mbajnë deri në gjysmën e peshës së tyre trupore dhe kanë një nga nivelet më të larta të prodhimit të energjisë në mbretërinë e kafshëve. Kjo i lejon ato të ushqehen deri në 5 km nga zgjua, por në këtë distancë shumica e ngarkesës së nektarit përdoret për fluturimin për në shtëpi.

4. Në zgjua

Kthimi në zgjua, bletët foragjere rigurgitojnë nektarin. Pastaj kalohet midis bletëve punëtore, gojë më gojë, për të zvogëluar nivelet e ujit të saj. Sapo përmbajtja e ujit të bjerë në 18 përqind, myku dhe bakteret nuk mund të rriten dhe nektari bëhet mjaltë, të cilin bletët punëtore e shtyjnë në dhomat e dyllit.

5. Përdorimi i mjaltit

Në pranverë dhe në fillim të verës, kolonia e bletëve përdor të gjithë mjaltin e saj për të ushqyer larvat, duke krijuar fuqinë punëtore në një kulm veror prej 50,000 bletësh. Këta punëtorë pastaj kalojnë dy deri në tre javë duke mbledhur më shumë nektar për të kaluar dimrin. 12 bletëve u duhen gjithë jetën për të bërë një lugë çaji mjaltë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments