6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home KURIOZITETE Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur është kthyer në ngjyrë të kuqe misterioze.

Rasti i ndodhur ditën e diel ka trònditur banorët dhe çuditur shkencëtarët, teksa ngjyra i ngjan asaj të gjákut të njeriut.

Për të studiuar rastin kanë shkuar pranë vendit ekspertë nga fusha të ndryshme, por pamjet e pellgut kanë shkaktuar “tërmet” në rrjetet sociale.
Sipas shkrimeve në Testamentin e Vjetër, uji i kuq ka vetëm një domethënie, si një nga plágët që Zoti hodhi ndaj Faraonit të Egjiptit për të shpëtuar hebrenjtë nga skllavëria.

Në Bibël thuhet se Zoti e ktheu ujin e lumit Nil në gják, gjë që shkaktoi vdékjen e peshqve, natyrës dhe vuájtjen e oborrit të Faraonit për ujë, si një ndéshkim për shtypjen e skllevërve.

Një tjetër fakt interesant është që në brigjet lindore të Detit të Vdékur, ku edhe është krijuar pellgu i gjákut, ndodhen qytetet e Sodomës dhe Gomorrës, të cilët u dénuan nga Zoti për mëkatet e tyre.

Kreu i Komitetit të Ujit dhe Bujqësisë të Këshillit Al-Karak, Fathi Al-Huwaimel, tha se autoritetet janë kontaktuar për të punuar në identifikimin e burimit të ujit.

Por megjithëse shkaku i ujërave misteriozë të kuqërremtë mbetet i panjohur tani për tani sipas zëdhënësit të ministrisë së Jordanisë, Omar Salameh, disa teori janë parashtruar se pse një lagunë e izoluar nga uji i freskët mund të ndryshojë papritur ngjyrën.  

Drejtori i Bujqësisë në Luginën e Jordanit Jugor, Yassin al-Kasasbeh, tha për Royal News se ky fenomen gjendet në pellgje pranë deteve për shkak të pranisë së një lloji të caktuar të baktereve dhe algave të kuqe që duan kripësinë, e cila ndryshon ngjyrën e saj me prania e dritës së diellit.

Por kjo nuk shpjegon pse uji u skuq papritmas ndërsa pellgjet e tjera nuk kanë shfaqur të njëjtin fenomen, veçanërisht duke pasur parasysh që rajoni është i ‘rráhur’ nga dielli gjatë gjithë vitit.

Burimi: Daily Mail | Përktheu dhe përshtati: GOTA NEWS ALBANIA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Letrat e pabotuara, si Alois Hitler e nxiti djalin e tij të bëhej përbindëshi që e njohin të gjithë

Figura e Adolf Hitlerit, vazhdon të mbetet një temë e rëndësishme e diskutimeve në mjedisin e sotëm akademik. Në fillim të këtij...

Figura e shtrembëruar e Ali Pashë Tepelenës në dramaturgjinë perëndimore

Refik Kadija Vdekja tragjike e Ali Pashë Tepelenës më 25 janar 1822 bëri jehonë në Evropë dhe nxiti interesin...

A duhet të bëhet doza e tretë e Pfizer, FDA del me rekomandim: Vetëm për personat e kësaj moshe

Një komitet i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave hodhi poshtë kërkesën e kompanisë Pfizer për të injektuar në masë një dozë...

Arkeologët rrugës për të gjetur një qytet antik të zhdukur në Meksikë

Gjurmë të fshehura të një qyteti të madh antik në Meksikë janë zbuluar pasi që LIDAR (Zbulimi me anë të laserit të...

Recent Comments