6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI 1944/“Aksioni do kishte dalë me sukses, por “armiku” nuk ishte aty”

1944/“Aksioni do kishte dalë me sukses, por “armiku” nuk ishte aty”

Me fjalën “armiku” nënkuptoheshin ballistët se pushtues nuk kishte. Në letrën e datës 15.6.1944 të Batalionit “Hakmarrje”, për komandën e shtabit të Qarkut të Korçës, thuhej:

“Mbrëmë, duke marrë të gjitha informatat, në bashkëpunim dhe rojën e vendit të Vithkuqit, rrethuam mire gjithë kodrat rrotull gjithashtu edhe Vithkuqin vetë dhe sul muam. Aksioni do të kishte dale me sukses, por për fat të keq, ata ishin larguar që në mbrëmje për në Korçë. Hymë në Vithkuq pa asnjë rezistencë. Këtu po lëmë rojen e vendin dhe po drejtohemi për në Kolonjë”./55News.al/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments