6.1 C
Pristina
Wednesday, September 15, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Varri i çuditshëm 2400 vjeçar

Varri i çuditshëm 2400 vjeçar

Dhjetë skelete të rregulluara në një formacion spiral të çuditshëm janë zbuluar nga arkeologët gjatë kërkimeve në një vend varrimi 2.400 vjeçar në Meksikë.

Skeletet përfshijnë të rriturit, fëmijët dhe madje edhe një foshnjë. Ata u varrosën me emblemë ndërlidhëse në një rreth të madh. Dy janë identifikuar si femra dhe një si mashkull. Kockat e lashta u gjetën në një vend arkeologjik në qytetin Tlalpan, në jug të kryeqytetit meksikan.

Në një kthesë të errët, arkeologët nga Instituti Kombëtar i Antropologjisë (INAH) thanë në një deklaratë se për shkak të mënyrës së çuditshme që ata ishin hedhur, trupat mund të kenë qenë pjesë e një varrimi ritual.

Sidoqoftë, ende nuk dihet nëse vdekja e tyre ishte e natyrshme ose gjithashtu pjesë e ritualit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments