6.1 C
Pristina
Wednesday, September 15, 2021
Home SHKENCË/TECH Apple me risi, kur pronari s’e përdorë iPhonin, ai do të fiket...

Apple me risi, kur pronari s’e përdorë iPhonin, ai do të fiket për të kursyer baterinë

Apple është duke punuar për të shtuar një veçori te produktet e saj. Përdorimi i detektimit të shikimit dhe vëmendjes është risia e Apple.

Kjo do të mundësojë që kur pronari është joatkiv dhe nuk përdor shumë telefonin, vetë pajisja do të fiket për të kursyer baterinë.

Patenta e re raportohet se do t’ia mundësojë Applet të ruajë baterinë tek iPhonet pasi që në të do të vendoset një sensor i cili do të jetë në gjendje të kuptojë se pronari nuk po shikon fare në ekran, e se mikrofoni nuk po vëren asnjë zë nga ai.

Sistemi i ri pritet të vijë në të gjitha pajisjet e ardhshme të Appleit, jo vetëm në telefona./Indeksonline/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments