6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Si dukeshin Thrakët?

Si dukeshin Thrakët?

Thrakasit popull i lashtë  që shtrihej nga Karpatet e Transilvanisë e deri në ngushticat detare në Azine e Vogël,nga shumë autor konsiderohen si vëllezër me Ilirët.Shtrirja e tyre pjekej me kufijt e Yllirianve. Trakët ishin luftëtar trima dhe një komb luftarak.mu siç konsiderohen edhe Yllirët dhe pasardhësit e tyre Arbnorë.

Sipas Jordan Iliev ekzistojnë disa grupe burimesh për pamjen fizike të Thrakëve antikë, siç janë: afresket në varre; përshkrimet e autorëve antikë; imazhet në enë qeramike, monedha, monumente epigrafike etj. Vitet e fundit janë formuluar disa vëzhgime në bazë të analizës së ADN-së.

Imazhet e dy të përmendurave në llojet e pyetjeve të njerëzve përfaqësohen në antikitet. Për shembull, Thrakët me flokë të kuq mund të shihen në varrin afër Kazanlakut (shiko imazhin 1)

ndërsa pjesa e zakonshme mesdhetare është paraqitur në varrin afër Alexandrovos (shiko imazhin 2). Dy varret datohen në epokën helenistike.

/Përgatitur nga Xh.Arifi/proinformacion.com/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments