6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KËSHILLA Nëse djersini sa herë që flini, trupi juaj do t’ju tregojnë se...

Nëse djersini sa herë që flini, trupi juaj do t’ju tregojnë se vuani nga këto probleme

Zgjimi natën duke u ndjerë të nxehtë dhe me djersë është një nga ndjenjat më të pakëndshme. Këto valë të nxehtësisë intensive mund të ndërpresin një gjumë të mirë dhe të lënë të ndjehesh i ngadaltë të nesërmen. Pra, të kuptuarit se çfarë mund të shkaktojë djersën e natës tuaj është hapi i parë për t’i trajtuar ato.

Më poshtë kemi listuar disa nga shkaqet më të zakonshme të djersitjeve të natës. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se djersitja juaj e natës mund të shkaktohet nga klima e nxehtë në të cilën ndodheni, shumë batanije ose madje edhe një dyshek që mban trupin tuaj të ngrohtë. Nëse nuk është kështu, një nga këto 4 shkaqe mund të shpjegojë pse po përjetoni djersitje natën.

1. Menopauza

Në thelb, djersitja e natës tuaj mund të jetë afsh. MedicineNet shpjegon se gratë që janë në periudhën e menopauzës shpesh përjetojnë këto afshe në kohë të ndryshme gjatë ditës por sidomos gjatë natës dhe zgjohen mbuluar në djersë.

4. Infeksioni

MedicineNet thotë se një infeksion si tuberkulozi, ose osteomielitit (inflamacioni në eshtra) mund të shkaktojë djersitje natën. Infeksion tjetër serioz që shkakton të njëjtën gjë është SIDA.

5. Ankthi

Stresi dhe ankthi mund të shkaktojnë që trupi juaj të djersi gjatë natës. Klinika Mayo thotë se simptomat e tjera të ankthit përfshijnë nervozizëm, tensione dhe probleme të gjumit.

6. Çrregullime të gjumit

Apnea shkatërruese e gjumit ose ndonjë çrregullim gjumi mund të shkaktojë djersitje gjatë natës. Simptoma të tjera që mund të shoqërojnë çrregullimin janë pagjumësia, mbytja gjatë natës si dhe presioni i lartë.
/MekuliPress.com/ 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments