6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Vendi ku u vranë më shumë se një milion njerëz!(Foto)

Vendi ku u vranë më shumë se një milion njerëz!(Foto)

Çdo janar kujtohet  Dita e Kujtimit. Pervjetori i çlirimit të kampit nazist të shfarosjes në Aushvic, i cili shënoi përfundimin e masakrës së regjimit hitlerian kundër hebrenjve. Iniciativa të shumta zhvillohen në të gjithë botën, për të mos harruar atë që ndodhi, në mënyrë që të mos përsëritet më kurrë.

Fëmijë që i mbijetuan Aushvicit pak para lirimit!

Aushvic u ndërtua në vitin 1940 në një fshat të vogël të Polonisë që sot është pjesë e qytetit të Bremës. Themelohet me urdhrin e Hainrih Hitlerit dhe komandohet nga Rudolf Hos. Që më 14 qershorin e atij viti, dërgohen në barakat e tij 728 të burgosur polakë. Më pas fillon ardhja masive e të burgosurve nga e gjithë Evropa. Nga viti 1924 deri në vitin 1944, makina naziste e vdekjes e shumëfishoi këtë kamp përqendrimi në 40 filiale, afër fonderive, minierave dhe fabrikave ku shfrytëzoheshin të burgosurit.

Heqja e trupit të drejtuesit të Aushvicit menjëherë pas ekzekutimit (1947)

Numri i saktë i personave të vrarë në Aushvic nuk është llogaritur kurrë me siguri, por vlerësime të besueshme flasin për mbi 1 milion e gjysmë viktima. Në dokumentet e kampit u regjistruan vetëm 400 mijë të burgosur, 96% e të cilëve humbën jetën.

Memoriali i Yad Vashem  në Izrael është monumenti përkujtimor i Holokaustit, pra, shfarosjes masive të hebrenjve nga nazistët. Yad Vashem do të thotë: ‘Një përkujtim e një emër”. Vendimin për ndërtimin e tij e mori Parlamenti Izraelit (Knesset) në vitin 1953.

Ndërtesa ka Sallën përkujtimore, Muzeun historik, Galerinë e artit, Sallën e emrave, Arkivin, Luginën e bashkësive të humbura, Qendrën edukative dhe Kopshtin e famshëm të të Drejtëve ndërmjet kombeve, për nder të njerëzve nga të gjitha kombet e fetë, që vunë në rrezik jetën e tyre për të shpëtuar hebrenjtë nga shfarosja.

Memoriali ngrihet pranë Malit Herzl, në Majën e Har Hazikaron (Mali i Kujtimit). Brenda është ‘Hall of Remembrance”, një strukturë në formë çadre, që përkujton vrasjen e 6 milionë hebrenjve, shpesh bashkësi të tëra hebraike të zhdukura.

Këtu, para një flake, që nuk shuhet kurrë, janë shkruar emrat e njëzet e dy kampeve të përqendrimit dhe ruhen disa nga urnat me hirin e viktimave të furrave krematore. Ndërsa në Arkivin Qendror të Holokaustit e të Heroizmit, ruhen 50 milionë dokumente mbi shfarosjen në masë të hebrenjve.

Po ju njohim me tekstin e identifikimit të viktimave që gjendet në Aushvic:

“Duke lartuar flakën, që digjet në përjetësi,

në këtë Memorial, para hirit të shenjtë

të vëllezërve tanë, një me ta, e ndjejmë veten

një me kujtimin e tyre;

me 6 milionë bij prej popullit tonë

që pësuan martirizimin e vdiqën

nga dora e nazistëve dhe e bashkëpunëtorëve të tyre,

së bashku me grupe të vogla e të mëdha hebraike,

të shkatërruara me synimin e ultë për të shlyer

emrin dhe kulturën e Izraelit në botë.

Me druajtje të shenjtë kujtojmë forcën e shpirtit

të vëllezërve tanë, madhështinë, guximin

e luftëtarëve që ndër geto ndezën

flakën e kryengritjes, duke shpëtuar nderin

e dinjitetin e popullit hebre; kujtojmë luftën

krenare e sublime të Kombit tonë për të shpëtuar

trashëgiminë e etërve e fytyrën njerëzore të bijve.

Kujtojmë, së fundi, ‘ të Drejtit e Kombeve’

që vunë në rrezik jetën e tyre

për të shpëtuar atë të hebrenjve”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments