6.1 C
Pristina
Wednesday, September 15, 2021
Home SHKENCË/TECH NASA përgatitet për lançimin e teleskopit hapësinor më të avancuar

NASA përgatitet për lançimin e teleskopit hapësinor më të avancuar

Lançimi i vonuar i teleskopit hapësinor James Webb nga NASA më në fund ka një datë. Agjencia ka planifikuar të hedhë teleskopin në orbitë më 18 Dhjetor 2021, pak muaj pasi përfundoi testimet në fund të Gushtit.

Hardueri do të arrijë orbitën në borin e raketë Ariane 5. Teleskopi ishte përfunduar në 2016-ën kohë përpara debutimi të parashikuar në 2018-ën. Megjithatë montimi i tij nuk u bë deri në 2019-ën dhe faktorë si pandemia e Covid-19 bllokoi përpjekjet e NASA.

Në të vërtetë ndërtimi i tij kishte nisur në 1996 dhe pritet lançimi në 2007. Megjithatë ekipi vendosi ta rindërtonte nga e para me pajisje të reja në 2005.

Rëndësia e teleskopit nuk ka ndryshuar. Konsiderohet si pasardhësi i teleskopit Hubble. Ka një pasqyrë shumë më të madhe e cila fokusohet në vështrimet në frekuencë të ulët dhe do të identifikojë galaktika që as Hubble nuk i gjente dot.

Teleskopi James Webb ka nevojë për një motor shtytës në mënyrë që të qëndrojë në orbitë. /portali.info/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments