6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KURIOZITETE Cila është prejardhja e fjalës “cinik”?

Cila është prejardhja e fjalës “cinik”?

Me emrin “Cinikët” janë quajtur përfaqësuesit e një shkolle filozofike në Greqinë e Lashtë të themeluar në Athinë nga Antisfemi rreth viteve 435-370 para erës sonë.

Antisfeni ka qenë nxënës i Sokratit.

Cinikët karakterizoheshin nga përbuzja e plotë ndaj mirësjelljes shoqërore dhe ndaj kultit të virtytit të kulluar.

Shkolla e Cinikëve kritikonte moralin dhe lakminë e të pasurve dhe u bënte thirrje njerëzve të hiqnin dorë nga teprimet, të kënaqeshin me më të domosdoshmen dhe të mos përfillnin rregullat dhe konvencionet e marrëdhënieve shoqërore.

Përfaqësuesi më tipik i tyre ka qenë Diogjeni (në vizatimin shoqërues), i cili në shenjë proteste pasive ndaj moralit dhe lakmive të pasanikëve, banonte në një fuçi dhe endej nëpër rrugët e Athinës me një llampë në dorë duke thirrur: “Po kërkoj njeriun”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments