6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home KËSHILLA Ja pse nuk duhet të përzieni kafen me alkool

Ja pse nuk duhet të përzieni kafen me alkool

Pas vaktit ka njerëz që kanë zakon të pinë një kafe me pije, por nëse përzierjet zakonisht nuk janë të mira, kjo është më e pakta që mund të ndodhë.

Kafeja pëlqehet nga shumica e njerëzve dhe është një domosdoshmëri në ditët e tyre, por në varësi të secilit merret në një mënyrë të ndryshme. Disa njerëz preferojnë ta pinë atë vetëm, me qumësht, akull, krem, sheqer, pije alkoolike apo edhe akullore. Nga ato kombinime ka një që është më mirë të shmanget, duke e përzier me likerë.

Ne e kuptojmë se pirja e pijeve alkoolike është tashmë e dëmshme, por shuma e alkoolit dhe kafeinës është veçanërisht e vështirë për trupin të asimilohet dhe është më mirë të shmanget. Edhe veçmas nëse është në periudha të shkurtra kohore

Efektet që mund të ketë kjo pije janë fizike dhe psikologjike. Në aspektin mendor, perceptimi është i turbullt dhe jashtë kontrollit, gjë që mund të çojë në sjellje joracionale ose të rrezikshme, por në çështjet fizike efektet janë më të qarta.

Ju dëshironi kafe të mirë dhe e doni tani: ekspresët janë një zgjidhje e mirë për ata që nxitojnë, por ka shumë lloje të ndryshme. 

Siç raportohet në Medical Assistant, ata që “përziejnë alkool dhe kafeinë kanë 600% më shumë gjasa të kenë palpitacione të zemrës dhe 400% më shumë të ngjarë të kenë dridhje, pagjumësi dhe nervozizëm në krahasim me ata që pinin vetëm alkool.”

Alkooli dhe kafeina shumëfishojnë ndryshimet që mund të shkaktojnë dhe rezultatet janë të paparashikueshme, ato shkaktojnë ndjesi që është më mirë të shmangen. Kjo është arsyeja pse është më mirë të distanconi konsumin e tij sa më shumë që të jetë e mundur, gjë që gjithashtu çon në prishjen e një miti tjetër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments