6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home KËSHILLA Problemi i vërtetë kur ndezim një cigare

Problemi i vërtetë kur ndezim një cigare

Njerëzit nuk e kanë të thjeshtë të heqin dorë nga cigaret, edhe duke e ditur rrezikun që paraqesin cigaret për ta. Por, kur ndizni një cigare, a jeni të sigurt se ajo që po ndieni është shija dhe aroma e vërtetë e duhanit?

Në fakt, jeni duke ndier shijen e djegies, e cila për shumë ekspertë të shëndetit publik konsiderohet si armiku i vërtetë.

Përse djegia është armiku

Në ndezje, temperatura e cigares arrin deri në 850 gradë Celcius dhe nis të çlirohet tymi, i cili është përbërësi më i dëmshëm i njëcigareje. Tymi përmban rreth 6 mijë substanca, nga të cilat rreth 100 janë të dëmshme dhe potencialisht të dëmshme, ndaj edhe konsiderohet si shkaku kryesor i sëmundjeve të lidhura me cigaren. Prandaj, djegia si proces si edhe tymi që krijohet nga ky proces, janë në fakt problemet më të mëdha.

Si alternativat po i ”fikin“ cigaret?

Duke arritur të përcjellin nikotinën pa djegie dhe pa tym. Nëkëtë mënyrë, ekspozimi ndaj substancave të dëmshme reduktohet në mënyrë drastike, krahasuar me cigaren. Alternativat moderne bazohen në teknologjinë e ngrohjes duke mos djegur, si rezultat i së cilës çlirojnë aerosol- një kombinim grimcash të lëngshme dhe të gurta me ajrin, përbërja e të cilit ndryshon në mënyrë drastike nga përbërja e tymit të duhanit.

Studimet e shkencëtarëve kanë konfirmuar se duke përdorur produkte pa tym ekspozimi ndaj kimikateve ulet deri në 95% nëkrahasim me cigaren konvencionale, ndaj edhe një numër gjithmonë e në rritje i ekspertëve të shëndetit u rekomandojnë tërriturve të cilët zgjedhin ta lënë cigaren, të kalojnë në alternativa më pak të dëmshme. Ata sugjerojnë se përdorimi i këtyre pajisjeve shmang përbërësit e dëmshëm që gjenden tek tymi i cigares, përmes një mënyre më pak të dëmshme të konsumit të duhanit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments