6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KËSHILLA Shëndet i mirë nga xhenxhefili – Mënyrat kuruese në kushtet e shtëpisë

Shëndet i mirë nga xhenxhefili – Mënyrat kuruese në kushtet e shtëpisë

Xhenxhefili pluhur përdoret gjerësisht në mjekësinë popullore të shumë vendeve të ndryshme të botës. Sipas informacioneve, xhenxhefili është i dobishëm për shëndetin e zemrës, tretjen, infeksionet bakteriale e të tjerë.

Përdorimet e xhenxhefilit pluhur në shtëpi – Çaj xhenxhefili

Çaj i xhenxhefilit është i dobishëm për shëndetin e sistemit tretës. Merrni gjysmë luge çaji me xhenxhefil pluhur dhe treteni në një filxhan me ujë të nxehtë. Pijeni çdo ditë në mëngjes.

Masazh me xhenxhefil

Çajin me xhenxhefil pluhur mund ta përdorni edhe në kompresa ose për masazh të muskujve, kyçeve apo stomakut. Kjo është një mënyrë shumë e mirë për të zbutur dhimbjet.

Xhenxhefil me mjaltë

Përzieni dy lugë gjelle me xhenxhefil pluhur në një filxhan çaji me mjaltë dhe mbajeni në frigorifer. Kjo përzierje rekomandohet ta konsumoni jo vetëm në çaj, sa herë që të jeni sëmurë por edhe për t’u dhënë shije gatimeve tuaja.

Shurup me xhenxhefil

Shurupi I xhenxhefilit përgatitet shumë lehtë. Ziejeni 4 lugë çaji xhenxhefil pluhur në dy gota ujë dhe më pas në këtë lëng shtoni tetë lugë çaji me mjaltë. Pasi përbërësit të jenë tretur me njëri-tjetrin, shurupin hidheni në një kavanoz të sterilizuar dhe ruajeni në frigorifer për një muaj. Nga ky shurup të rriturit mund të konsumojnë nga një lugë gjelle për pesë herë në ditë ose sipas nevojës kur të jeni me grip apo ftohje.

Tonik xhenxhefili

Në një tenxhere zieni tre gota me ujë me 25o gramë xhenxhefil pluhur. Pasi të ketë marrë valë, lëreni lëngun të ftohet për 30-45 minuta. Pasi të jetë ftohur, kullojeni lëngun dhe shtoni 200 gramë mjaltë. Shtoni lëngun e një gjysmë limoni dhe mbylleni kapakun e kavanozit. Më pas këtë tonik mund ta përzieni me ujë mineral ose të gazuar dhe akull dhe ta konsumoni rregullisht.

Vaj xhenxhefili

Xhenxhefilin pluhur mund ta përzieni me vaj bajamesh ose vaj ulliri deri sa të bëhet si pastë, më pas mund ta përdorni në lëkurë ku keni infeksione ose djegie.

Xhenxhefil për ngrohjen e organizmit

Xhenxhefili ju vjen në ndihmë për ngrohjen e stomakut, organizmit dhe mbi të gjitha për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Zieni një copë xhenxhefili 2-3 cm në një gotë ujë, shtoni një majë luge me kripë, lëreni të ftohet për 10 minuta dhe lëngu i ngrohjes së trupit është gati.

Pijeni sa herë t’ju nevojitet – Lëng i ftohtë xhenxhefili

Në një gotë me ujë të ftohtë shtoni një lugë çaji me lëng limoni, një majë luge me kripë dhe një copë të vogël xhenxhefil të qëruar. Këtë pije mund ta konsumoni për të marrë energji dhe freski. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments