6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Ky qytet u zhduk nën ujë rreth 1,700 vite më parë: Arkeologët...

Ky qytet u zhduk nën ujë rreth 1,700 vite më parë: Arkeologët e gjetën atë dhe brenda tij zbuluan diçka të pabesueshme (Video)

Se vendpushime luksoze kishte edhe në kohët e lashta, e konfirmon vendi i Baiae, i cili rreth 1.700 vjet më parë ishte destinacion për të pasurit e Romës, kur ata dëshironin të pushonin nëpër vilat e tyre.

Megjithatë, ai u zhduk nën ujë rreth 1,700 vjet më parë.

Historianët besojnë se Baiae ishte sinonim i luksit dhe shpenzimeve.

Pothuajse çdo gjë u zhduk për shkak të aktivitetit vullkanik, bregdeti u zhvendos rreth 400 metra më tej në brendësi të kontinentit.

Sot, falë zhytësve dhe arkeologëve, ne mund ta eksplorojmë këtë qytet të lashtë. Ajo që është më interesante është se shumë pjesë janë ruajtur plotësisht, madje edhe mozaikët dhe statujat.

Avokati romak i Pliny i Ri, i cili jetonte atje, e përshkroi shpërthimin e Vesuviusit që shkatërroi Pompejin.

“Kur zhyteni këtu, është si të zhyteni në histori,” tha fotografja Antonio Busieljo. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments