6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KËSHILLA Si të kuptojnë prindërit nëse fëmija vuan nga autizmi

Si të kuptojnë prindërit nëse fëmija vuan nga autizmi

Edhe pse mjekësia ka avancuar, në vitin 2022 ende ka pikëpyetje rreth autizmit edhe fëmijëve. Si ta kuptojnë prindërit nëse fëmija i tyre vuan nga spektri i autizmit dhe si duhet të veprojnë?

Edukatorja dhe autorja e blogut “Buzë Qumësht”, Lori Duro, thotë se prindërit nuk duhet të neglizhojnë asnjë shenjë jo normale që shohin te fëmijët e tyre. Prindërit duhet t’i japin rëndësi çdo detaji të vogël që i shqetëson në sjelljen e fëmijëve tyre.

“Në momentin e parë që shohin  një dyshim te fëmija duhet të drejtohen te specialisti. Jo vetëm për autizmin, por për çdo problem. Gjëja e parë qe prindi duhet të bëjë nëse sheh se fëmija është i shqetësuar është të shkojë pediatri. Së pari te pediatri i fëmijës ku do kërkojnë kontakt me mjekun neurozhvillimor, po ashtu duhet të drejtohen dhe te një psikolog”, u shpreh Lorib Duro për oranews.

Ndërkohë, psikologia Lorela Bodari pohon se 90% e prindërve e kanë të vështirë të pranojnë se fëmija i tyre është autik.

“Prindërit e kanë shumë të vështirë të pranojnë se fëmija ka diçka. 90% nuk e pranojnë dhe gjithë kjo është në dëm të fëmijëve . Është faji i informacioneve që prindërit marrin shabllon në rrjetet sociale”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Simbolet që përdori principata e Kastriotëve

NGA: GJON KEKA Në kuadër të simboleve të kombit tonë arbëror europian më i rëndësishëm është konsideruar simbili i Principatës...

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

Recent Comments