6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home KULTURË Furka me akrep: Kult apo mit

Furka me akrep: Kult apo mit

Ebjektet tradicionale qe ju kane sherbyer te Pareve Tane per pune te ndryshme, mbajne edhe simbole dekorative me permbajtje kulti, miti ,dhe ato jane perfaqesuese te artit tradicional arkaik popullor.

Po publikojme nje furke per tjerrjen e fillit te leshte e punuar dhe perdorur ne Shqiperine e Veriut. Te bie ne sy qe, ne te eshte vizatuar me gdhendje incizim akrepi.

Ne teresine e saje furka eshte pasqyruese e artit popullor, por njekohesisht dhe nje objekt me shume vlere per trashegimine tone kulturore.

Nuk duhet harruar se krahas akrepit, qe kishte veti dhe force mbrojtese edhe nga Syi i  keq, kemi dhe dekorime-vizatime te tjera ne pasurine e larmishme te furkave te gdhendura.

Furka qe po paraqesim ne foto ka edhe simbole te tjera; si p.sh. djepin, diellin, henen  etj. Ketu ne nuk po japim nje studim, vetem se nje prezantim, qe te njihemi me kete pasuri  pak studiuar, popullarizuar dhe vleresuar te Trashegimise Tone Kombetare.

02-102-2

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments