6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KULTURË Veshja kombëtare me kanac,e ruajtur nga Iliro-Arbërit që në mesjetën e hershme

Veshja kombëtare me kanac,e ruajtur nga Iliro-Arbërit që në mesjetën e hershme

Veshja Kombetare me Kanac  eshte veshje qe e kane trasheguar disa fshatra te Pukes, fshatrat e Malziut, krahine etnografike e bashkangjitur me Puken, por qe sot administrativisht eshte me Kukesin,  Butyqi ne rrethit Tropoje dhe disa familje te Lugines se Drinit te Bardhe ne Rep. e Kosoves.

Eshte e padyshmte qe kjo veshje ishte tek Iliro –Arberit qe ne Mesjeten e  Hershme

Veshja rezulton sipas hulumtimeve te fundit, qe ka patur nje shrirje shume me te gjere, kryesisht ne zonat bregdetare.

Eshte e padyshmte qe kjo veshje ishte tek Iliro –Arberit qe ne Mesjeten e  Hershme dhe ne vazhdimesi.

Materialet e mbledhura, me deshmi arkeologjike dhe etnografike  e vertetojne tezen, se kjo veshje kombetare eshte e trasheguar nga shqiptaret ne shekuj.

Per hereshmerine qe nga shek. VII  te eres tone e ne vazhdim tek ballkanasit, do shkruajme nje here tjeter.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ketu po publikojme vetem disa foto per ta njohur sadopak publikun me elemente te kesaj veshje.

Eshte e padyshmte qe kjo veshje ishte tek Iliro –Arberit qe ne Mesjeten e  Hershme

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Veshja rezulton sipas hulumtimeve te fundit, qe ka patur nje shrirje shume me te gjere, kryesisht ne zonat bregdetare.

Ketu po publikojme vetem disa foto per ta njohur sadopak publikun me elemente te kesaj veshje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments