6.1 C
Pristina
Sunday, October 17, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kryengritja Arvanite që çliroi Greqinë pa asnjë kapedan helen

Kryengritja Arvanite që çliroi Greqinë pa asnjë kapedan helen

Kryengritja Arvanite që çliroi gradualisht Greqinë,(1821 – 1835) ,me fotografi.Asnjë kapedan Hellen nuk gjejmë në kryengritjen Arvanite .

 Të gjithë ishin Arvanitë ,thotë Arvaniti akademik ,Vangjeli Liapi që ka bërë 40 libra,por që nuk njihen sepse perdikimet e tij bien ndesh me nacionalizmin Hellen./Συνδεσμος Αρβανιτων & Αλβανων

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments