6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Perandori që mori me vete një ushtri të tërë në varr

Perandori që mori me vete një ushtri të tërë në varr

Djersa i rrjedh poshtë nga fytyra Yang Zhifas, teksa përpiqet të punojë tokën e fortë. Eshtë viti 1974 dhe për javë të tëra provinca qendrore kineze e Shaanxisë është goditur nga thatësira. Ndërkohë që kërkon për ujë, fermeri godet në dicka të fortë.

Ai vazhdon të gërmojë, duke zbuluar më pas supin e një figure prej balte. Ajo që Yangu nuk e kupton, është se sapo ka bërë zbulimin më të madh arkeologjik të shekullit 20 – Ushtrinë legjendare të Terrakotave të perandorit të parë kinez, Qin Shi Huang.

Historianët vlerësojnë se perandori nisi ta ndërtojë mauzoleumin e tij pasi mori fronin në vitin 221 – kur ishte vetëm 13 vjec. 700 pijë punëtorë u detyruan të punojnë për 30 vite duke gërmuar. Në fund, kompleksi i varrit të perandorit ishte 90 kilometra katrorë – i madh sa Manhatani.

Përse e gjithë kjo? Qin SHi Huang donte që ta merrte me vete perandorinë e tij në botën e nëndheshme; ai kishte parashikuar që të varrosej bashkë me pallate model, kuaj, karroca dhe ushtarë prej balte. “ishte një kopje e organizimit në dinastinë Qin”, shpjegon Duan Qingbo, një prej arkeologëve që udhëheq projektin.

Nga frika e rreziqeve që do i kanoseshin në botën e përtejme, perandori ndërtoi një roje ushtarake të armatosur me më shumë se 8000 ushtarë terrakote me përmasa reale. “Ai donte të kishte një ushtri edhe në jetën e përtejme – një që do të mbronte shpirtin e tij dhe varrin e tij, nga të gjithë ushtarët që kishte vrarë”, shpjegon historiani Robin Yates. Zona të mëdha të kompleksit ende nuk janë gërmuar. Në fakt edhe vetë varri i perandorit mbetet i pahapur – pa marrë masat e nevojshme, ekspozimi në ajër mund të shndërrojë në pluhur thesaret e vyer që ndodhen aty.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments