6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home SHKENCË/TECH Ky mini-kompjuter me një ekran është më i vogël se një pullë...

Ky mini-kompjuter me një ekran është më i vogël se një pullë postare

Pocuter ka një bateri, përshtatës Bluetooth dhe WLAN.

Pocuter është një mini-kompjuter që është vetëm pak më shumë se një monedhë 50 cent në madhësi. Sidoqoftë, është e pajisur me pothuajse të gjithë përbërësit që ju nevojiten.

Pajisja, e cila aktualisht po financohet si pjesë e një fushate Kickstarter, ka, ndër të tjera, një ekran OLED me ngjyra të plota, bateri, përshtatës WLAN dhe Bluetooth dhe një vend i kartës microSD.

Ekziston gjithashtu, për shembull, një mikrofon, një sensor dhe një termometër. Ekzistojnë 3 butona të caktuar në anën e pajisjes për funksionim.

Paketa e përgjithshme është 26 x 23 milimetra me një trashësi prej 11 milimetra dhe për këtë arsye është jashtëzakonisht kompakte. Pocuter mund të jetë me interes të veçantë për hobistët që kërkojnë një njësi të vogël llogaritëse për projektet e tyre.

Sistemi i vet operativ

Ekipi gjithashtu ka zhvilluar Pocuter OS 1.0, sistemin e tij operativ për mini-kompjuter dhe dyqan aplikacionesh.

Opsionale, ofrohet edhe një shërbim cloud, versioni bazë i të cilit është falas.

Në varësi të nivelit të mbështetjes, duhet të paguani të paktën 39 euro për një Pocuter të vetëm.

Një mini-kompjuter i tillë është në dispozicion nga 74 euro. Modelet e para pritet të dorëzohen në dhjetor të këtij viti. /portali.info/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments