6.1 C
Pristina
Sunday, October 17, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Krijesa të çuditshme në vizatimet e shpellës 44.000 vjeçare

Krijesa të çuditshme në vizatimet e shpellës 44.000 vjeçare

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi në Indonezi një ekzemplar të artit në një shpellë që përshkruan një skenë gjuetie 44.000 vjeçare, duke e bërë këtë pamje vizatimin më të vjetër të shpellës.

Por, përveç moshës së figurës, përmbajtja e saj është intriguese pasi tregon një grup figurash që përfaqësojnë hibridet, gjysmën e një kafshe dhe gjysmën e një njeriu (i njohur si teriantrop), raporton CNN.

Karakteret e zbuluara abstrakte ndryshojnë mendimin tonë për njohjen e hershme njerëzore, sipas një studimi të botuar sot në revistën ‘Nature’.

“Aspekti më interesant i hulumtimit është se arti më i vjetër i shpellës është të paktën 44,000 vjeçar dhe tashmë ka të gjitha aspektet kryesore që lidhen me njohjen moderne; artin figurativ, tregimin e tregimeve, njerëzit-kafshë dhe mendimin fetar”, tha arkeologu Maxime Aubert nga Universiteti Griffith.

Ka shumë arte të lashta në shpellat e ishullit Indonezian. Në vitin 2014, i njëjti grup arkeologësh zbuloi një nga printimet më të vjetra në zonë, që daton 40.000 vjet.

“Ka të paktën 242 lokacione të njohura të artit në shpellë në zonën Sulawesi, dhe ka ndoshta qindra të tjera që ne nuk i kemi zbuluar,” tha Aubert.

Detajet në këtë vizatim shpellash i befasuan shkencëtarët. Me sa dihet, arti më i vjetër i njohur i shpellës u shfaq për herë të parë në Evropë 40,000 vjet më parë, duke shfaqur simbole abstrakte. 35,000 vjet më parë, arti u bë më i sofistikuar, duke pikturuar kuajt dhe kafshët e tjera.

Por skenat e hollësishme dhe teriantrop mendohet se janë shfaqur 20,000 vjet më parë.

“Ky konstatim sugjeron që 35,000 vjet më parë, nuk kishte ndonjë evolucion gradual të artit paleolitik – nga i thjeshtë në kompleks; të paktën jo në Azinë Juglindore,” tha Aubert.

Vizatimi i shpellës është më i vjetër se “Njeriu luan”, një figurë e një njeriu me kokë luani që gjendet në Gjermani. “Njeriu luan” u krijua 40,000 vjet më parë, dhe deri më tani është konsideruar si ekzemplari më i vjetër teriantrop, përkatësisht një hibrid i kafshëve dhe njeriut.

“Banorët e hershëm të zonës po krijonin art që ndoshta shprehnin mendimin e tyre shpirtëror për një lidhje të veçantë midis njerëzve dhe kafshëve, shumë përpara se të krijohej arti i parë i tillë në Evropë,” tha arkeologu Adam Brumm nga Instituti Australian për Evolucionin e Njeriut.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments