6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Një hartë shumë e vjetër ku paraqitet Shqipëria veri-perëndimore

Një hartë shumë e vjetër ku paraqitet Shqipëria veri-perëndimore

Shqipëria veri-perëndimore në një hartë të vitit 1687.Në hartë, pos disa qyteteve të rëndësishme, janë paraqitur edhe malet e Velës dhe Molungut në Mirditën perëndimore.• Harta ruhet në Gennadios Library.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e Shqipërisë dhe roli i saj në vorbullën e Luftës së Parë Botërore

Historia e panjohur të studiuesit të arkivave të historisë, italianit, Eugeni Buçioli, i cili disa vjet më parë, ka botuar albumin e...

Mashtrimi me bukën, ja si të dalloni nëse përmban ngjyrues ose jo

Fetën e bukës mjafton që ta lini në ujë rreth një orë për të parë rezultatet e para. Për...

Zbulohet antibiotiku që vret super bakterin

Dy lloje të kërpudhave kundër të cilave super bakteret kanë asnjë shans janë zbuluar në një minierë toksike në shtetin federal amerikan...

Mënyra shtëpiake shërimi që funksionojnë me të vërtetë kur ftoheni

Një ftoje e pakëndshme nuk është e pazakontë për këtë kohë të vitit. Njerëzit në rrjete sociale e kanë...

Recent Comments