6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home SOCIALE Si i prek varianti Delta fëmijët

Si i prek varianti Delta fëmijët

Ndryshe nga versionet e mëparshme të koronavirusit që në pjesën më të madhe nuk preku fëmijët, varianti i ri Delta është më infektues te fëmijët.

“Varianti Delta është më ngjitës. Kjo është arsyeja pse po prek më shumë fëmijë,” tha për Healthline Dr. Paul Offit, drejtor i Qendrës së Edukimit për Vaksinat dhe një mjek për sëmundjet infektive në Spitalin e Fëmijëve në Philadelphia.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), varianti Delta është më shumë se dy herë më ngjitës se variantet e mëparshme dhe ka të dhëna që sugjerojnë se mund të shkaktojë sëmundje më të rëndë tek njerëzit e pavaksinuar. Meqenëse shumica e fëmijëve janë të pavaksinuar, kjo i vë ata në një kategori më të lartë rreziku.

Cilat janë simptomat kryesore të variantit Delta tek fëmijët?

Për momentin, është ende herët për të thënë nëse ka dallime të rëndësishme te simptomat e variantit Delta kundrejt varianteve të mëparshme. Yale Medicine raporton se kollitja dhe humbja e nuhatjes janë më pak të zakonshme me variantin Delta, ndërsa dhimbja e kokës, dhimbja e fytit, rrjedhja e hundëve dhe ethet janë ndër simptomat kryesore.

No description available.

“Simptomat më të zakonshme tek fëmijët dhe adoleshentët duket të jenë ethe dhe kollë, me simptoma të hundës, simptoma gastrointestinale dhe skuqje që ndodhin shumë më rrallë,” tha për Healthline pediatri Dr. Michael Grosso.

Para variantit Delta, shumica e fëmijëve me Covid-19 nuk kishin simptoma. Varianti Delta mund të krijojë më shumë simptoma te më shumë fëmijë sesa më parë.

“Sido që të jetë [varianti], prindërit duhet të qëndrojnë të vetëdijshëm për gjendjet e tjera të shkaktuara nga Covid-19 tek të rinjtë,” tha Grosso.

Një sëmundje serioze për të cilën duhet patur kujdes është sindroma inflamatore MIS-C. “[MIS-C], i cili është një ndërlikim i pazakontë, serioz i Covid-19, fillon disa javë pas infektimit fillestar,” shtoi Grosso.

Simptomat e MIS-C përfshijnë: dhimbje barku, sy të përgjakur, shtrëngim ose dhimbje në gjoks, diarre, rraskapitje, dhimbje qafe, dhimbje koke, të vjella etj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments