6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KËSHILLA Mënyrat më të mira për të qëndruar të hidratuar

Mënyrat më të mira për të qëndruar të hidratuar

Të qëndrosh i hidratuar është çelësi për shëndetin dhe mirëqënien tuaj. Uji jo vetëm që ju hidraton më së miri por ka edhe një sërë funksionesh në trupin tuaj, ato kryesoret janë: rregullon temperaturën, ndihmon në procesin e tretjes, mban lëkurën elastike dhe mbështet e funksionin njohës dhe atë kardiak.

Edhe pse uji mund të mos jetë shumë i shijshëm, konsumimi i pijeve alternative mund të jetë i dëmshëm për shëndetin, pasi ato përmbajnë sasi të larta të sheqerit të përpunuar.

Ujë i gazuar me shije

Uji me gaz, ndryshe nga ai i zakonshmi, ka një shije të veçantë dhe mund të jetë një opsion mjaft i mirë. Ka shumë varietete të uji të gazuar me shije të ndryshme, por sigurohuni që të ato të mos kenë sheqerna të shtuara. Gjithashtu ju mund të improvizoni edhe vetë duke i shtuar atij pak limon ose agrume të tjera.

Çaji i ftohtë

Çaji jo vetëm që ju ndihmon të qëndroni të hidratuar, por është gjithashtu i mbushur me antioksidantë. Ju mund të konsumoni çaj të nxehtë, por është më e lehtë të konsumosh sasi të mëdha të çajit të ftohtë sesa atij të nxehtë. Shmangni ëmbëlsuesit dhe nëse mundeni edhe konsumin e çajrave të ftohtë të cilët janë të gatshëm, pasi ato përmbajnë sasi të larta sheqeri.

Kafeja

Edhe pse për të qëndruar i hidratuar preferohet konsumi i ujit, ju mund të hidratoheni duke konsumuar çajra, lëngje por edhe kafe. Që kafeina të ketë një efekt diuretik, studimet tregojnë se duhet të konsumoni mbi pesë filxhanë kafeje.

Lëngu i perimeve

Lëngjet e perimeve (pa sheqerna të shtuara) janë një zgjedhje e shkëlqyeshme kur bëhet fjalë për t’u hidratuar. Ato mund të një zgjedhje më e shëndetshme sesa lëngjet e frutave, të cilat përmbajnë sheqerna natyrale. Gjithashtu konsumi i perimeve të dendura në ujë, si trangujt, specat, marulet dhe selinoja mund t’ju mbajnë të hidratuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments