6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home SOCIALE BE do të lejojë udhëtimet për njerëzit e vaksinuar dhe ata nga...

BE do të lejojë udhëtimet për njerëzit e vaksinuar dhe ata nga vendet me pak të infektuar

Me rritjen e fushatave të vaksinimit, duket se udhëtimet ndërkombëtare do të rihapen pak e nga pak.

Së fundmi, Komisioni Europian ka rekomanduar që shtetasit e huaj plotësisht të vaksinuar kundër Covid-19 dhe kushdo që udhëton nga vendet me një situatë të mirë epidemiologjike të lejohen të udhëtojnë në vendet e Bashkimit Europian pa kufizime shtesë, raporton Reuters.

“Komisioni propozon të lejojë hyrjen në BE për arsye jo thelbësore jo vetëm për të gjithë personat që vijnë nga vendet me një situatë të mirë epidemiologjike, por edhe për të gjithë njerëzit që kanë marrë dozën e fundit të rekomanduar të një vaksine të autorizuar nga BE,” thuhet në deklaratë.

Sipas një plani të Komisionit Europian, BE do të rihapet për pushuesit nga fillimi i qershorit.

Kërkesat ekzistuese për t’iu nënshtruar testimit të Covid para ose pas mbërritjes ose për t’u karantinuar mund të zbatohen ende nga disa vende anëtare, por zyrtarët e BE thanë se “shpresojmë që me përmirësimin e situatës dhe rritjen e nivelit të vaksinimit, të shohim një fazë graduale të këtyre kushteve”.

Komisioni po propozon edhe një plan emergjence. Në rast se situata epidemiologjike e një vendi që nuk është pjesë e Bashkimit Europian përkeqësohet ose zbulohet një variant i ri, vendet anëtare në BE mund të pezullojnë udhëtimet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Cilat shtete janë ende sot në komunizëm?

Një shtet me një popullsi më shumë se 11 milionë banorë. Kontrolli i ekonomisë nga shteti pothuajse e ka falimentuar qeverinë, e...

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjë të re të mahnitshme në lidhje me ujqërit(Video)

Një projekt nga Universiteti i Minesotas, misioni i të cilit është të kuptojë më mirë sjelljen e ujqërve, eksperimentoi me këto kafshë...

Eksperimenti i pazakontë që çoi në shpikjen e vaksinës së parë

Lia konsiderohej kohë më parë një sëmundje e tmerrshme ngjitëse, që shkaktonte dhembje të mëdha trupi, temperaturë të lartë, dhembje fyti, koke,...

Cili është grupi më i rrallë i gjakut?

Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me...

Recent Comments