6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KËSHILLA Shkaktarët e zakonshëm të dhimbjes së kokës

Shkaktarët e zakonshëm të dhimbjes së kokës

Ndonjëherë dhimbjet e kokës na befasojnë plotësisht dhe shkatërrojnë gjithçka “të planifikuar” për atë ditë. Shumica prej tyre do të largohen vetë pa përdorimin e ndonjë ilaçi kundër dhimbjeve.

Për të mos trajtuar dhimbjet e kokës kur ato ndodhin, është shumë më efektive të përqendroheni në mënyrën e parandalimit të tyre.

Shumë gjëra të ndryshme mund të shkaktojnë dhimbje koke. Mjedisi, aromat, ushqimi, niveli i stresit, faktorët e motit.

Për të parandaluar dhimbjet e kokës në të ardhmen, shikoni prapa dhe përpiquni të kuptoni se çfarë mund t’i ketë shkaktuar ato.

Dhimbjet e zakonshme të kokës si dhimbjet e kokës nga tensioni dhe migrena kanë disa shkaktarë të zakonshëm që njerëzit mund t’i shmangin.

Dhimbjet e kokës nga tensioni shpesh shkaktohen nga stresi, mungesa e gjumit, lodhja, uria, dehidratimi, madje edhe largimi nga kafeina nëse pini kafe.

Sigurimi i sasisë së duhur të gjumit, ushqimi i rregullt dhe uji mund të parandalojnë dhimbjet e kokës nga tensioni.

Migrena, nga ana tjetër, mund të shkaktohet nga ushqime të ndryshme dhe alkooli, ndjeshmëria ndaj dritës dhe zërit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet antibiotiku që vret super bakterin

Dy lloje të kërpudhave kundër të cilave super bakteret kanë asnjë shans janë zbuluar në një minierë toksike në shtetin federal amerikan...

Mënyra shtëpiake shërimi që funksionojnë me të vërtetë kur ftoheni

Një ftoje e pakëndshme nuk është e pazakontë për këtë kohë të vitit. Njerëzit në rrjete sociale e kanë...

Një ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit

Një ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit Ilaçi i...

Pesë gjëra që mund të sigurojnë një gjumë të mirë dhe të rehatshëm

Gjumi është një aspekt i rëndësishëm i funksionimit të përditshëm, i cili ndihmon në mbajtjen e trupit të shëndetshëm. Gjithashtu mban shëndetin...

Recent Comments