6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Historiani kroat jep Iajmin e madh: “E ëma e Skënderbeut është me...

Historiani kroat jep Iajmin e madh: “E ëma e Skënderbeut është me origjinë shqiptare”

Mate Zoriç ishte një klerik e historian kroat, data dhe dekja e tij nuk dihet por ajo çfarë dihet për të është një studim me afro 100 faqe e vitit 1752 që la në dorëshkrim për historinë e Gjergj Kastriotit.

Në të pasqyrohet roli i Skënderbeut në historinë e popullit kroat, veçanërisht në zgjimin e ndërgjegjes kombëtare të tij. Autori i këtij studimi thekson se Vojsava, e ëma e Skënderbeut është me origjinë nga dera e përmendur e Tribalëve shqiptarë të Pollogut të Maqedonisë. Marrë nga libri i A.Pangos dhe S. Kostës. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments