6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home SHKENCË/TECH Më i rrezikshmi në sistemin diellor, koha kur mund të përplaset me...

Më i rrezikshmi në sistemin diellor, koha kur mund të përplaset me Tokën asteroidi “Bennu”

Bennu, asteroidi i dytë më i rrezikshëm në sistemin tonë diellor nuk do të përplaset në planetin tonë deri në vitin 2182.

Një studim i ri ka rritur probabilitetin që asteroidi Bennu të godasë Tokën nga tani deri në vitin 2300. Asteroidi i tipit C, i cili renditet si një “objekt potencialisht i rrezikshëm” për jetën e njerëzve, u zbulua në 1999.

Bennu është një nga dy asteroidët më të rrezikshëm të njohur në sistemin diellor. Edhe pse shanset janë rritur, shkencëtarët kanë thënë se probabiliteti është ende midis 1 në 2,700 (rreth 0.037%). Studimi përdori të dhëna nga anija kozmike OSIRIS-REx për të llogaritur më mirë lëvizjet e Bennu, sipas një njoftimi për lajmet e NASA-s.

Studiuesit kanë qenë në gjendje të përjashtojnë disa skenarë ndikimi, por kanë rritur probabilitetin e përgjithshëm për ndikim në 24 Shtator 2182.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments