6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home SOCIALE Ç’botë … e mrekullueshme

Ç’botë … e mrekullueshme

Nga: Dashnor Kokonozi

Familja hebreje me mbiemër Karnofsky, e cila kishte emigruar në ShBA nga Lituania, ndjeu dhembshuri të madhe për një çun të varfër shtatëvjeçar.

Vendosën ta marrin në shtëpi.

Që natën e parë që kaloi në gjirin e tyre, çuni ndjeu të rrethohej nga mirësjellja, butësia e dashuria.

Kur e çuan në shtrat të flinte, zonja Karnofsky i këndoi këngë djepi, ruse dhe hebreje.

E birësuan.

Djali u rrit dhe zoti e zonja Karnofsky i dhanë para të blinte një vegël muzikore. Ashtu ishte zakoni i familjeve hebreje.

Kur u bë muzikant dhe kompozitor, meloditë hebreje që kishte dëgjuar prej tyre ai i bëri të pranishme në kompozime të tilla, si “St. James’s Hospital”.

Më tej gjuhën jidishe e fliste fare rrjedhshëm.

Në shenjë mirënjohjeje, më vonë ky djalë do të shkruajë një libër për këtë familje që e birësoi më 1907.

Në kujtim të tyre, deri në fund të jetës së tij ai mbajti mbi vete yllin e Davidit. Gjithnjë thoshte se në atë familje mësoi të “jetonte një jetë të vërtetë e të kishte një qëllim”

Ky çun i vogël quhej Louis Armstrong.

(E lexova këtë histori nga J. Stern dhe pata dëshirë të them me Armstrongun e madh: What a wonderful world!)/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments