6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home Uncategorized 7 kultura të çuditshme antike që historia i harroi

7 kultura të çuditshme antike që historia i harroi

Egjiptianët e lashtë kishin piramidat e tyre, grekët, skulpturat dhe tempujt e tyre. Dhe të gjithë e dinë për Majat dhe kalendarin e tyre të famshëm.

Por popujt e tjerë të lashtë marrin një zhvillim të shkurtër në historinë botërore. Këtu janë një pjesë e kulturave të humbura prej kohësh që nuk marrin njohjen e emrit që meritojnë.

Kultura Silla

Kafka 1500 vjeçare (e treguar këtu pas rindërtimit) e një gruaje, e cila ishte pjesë e një dinastie antike mbretërore të quajtur kultura Silla, tregon se ajo kishte një kokë të zgjatur.

Mbretëria Silla ishte një nga dinastitë më të gjata mbretërore. Ajo drejtoi pjesën më të madhe të Gadishullit Korean midis 57 p.e.s dhe 935 pas Krishtit, por la disa varrime prapa për t’u studiuar nga arkeologët.

Sidoqoftë, një zbulim i fundit i Silla-s u dha studiuesve një depërtim të vogël. Eshtrat e paprekura të një gruaje që jetoi deri në fund të të 30-ave u gjet në vitin 2013 pranë kryeqytetit historik të Silla (Gyeongju). Një analizë e kockave të gruas zbuloi se ajo ka të ngjarë të ishte një vegjetariane që hante një dietë të rëndë me oriz, patate ose grurë. Ajo gjithashtu kishte një kafkë të zgjatur.

Silla u themelua nga monarku Bak Hyeokgeose. Legjenda thotë se ai ishte çelur nga një vezë misterioze në pyll dhe u martua me një mbretëreshë të lindur nga brinjët e një dragoi. Me kalimin e kohës, kultura Silla u zhvillua në një shoqëri të centralizuar, hierarkike me një klasë të pasur aristokratike. Megjithëse mbetjet njerëzore nga njerëzit Silla janë të rralla, arkeologët kanë zbuluar një larmi mallrash luksoze të bëra nga kjo kulturë, nga një kamë prej ari dhe garneti në një Buddhë prej gize prej bizhuterie, midis shembujve të tjerë të mbajtur në Muzeun Kombëtar Gyeongju në Korenë e Jugut. 

Kultura Indi

Harappa është një vend arkeologjik i Qytetërimit të Luginës së Indusit, që u shfaq rreth 2600 pes para lumit Ravi. 

Indi është kultura më e madhe e njohur urbane antike, me tokën e njerëzve që shtrihet nga lumi Indus në Pakistanin e sotëm në Detin Arabik dhe Ganges në Indi. Qytetërimi Indus vazhdoi për mijëra vjet, duke u shfaqur rreth 3300 para Krishtit dhe duke rënë rreth 1600 para Krishtit.

Indi, i njohur gjithashtu si Harappans, zhvilloi sisteme të ujërave të zeza dhe kullimit për qytetet e tyre, ndërtuan mure dhe hambarë mbresëlënës dhe prodhuan objekte si qeramikë dhe rruaza me xham. Ata madje kishin kujdes dentar: Shkencëtarët gjetën 11 molarë të shpuar nga të rriturit që jetonin midis 7,500 deri në 9,000 vjet më parë në Luginën e Indusit, sipas një studimi të botuar në 2006 në revistën Nature. Një studim i vitit 2012 sugjeroi që ndryshimi klimatik dobësoi shirat musonale dhe thau pjesën më të madhe të territorit Harappan, duke detyruar civilizimin që gradualisht të shpërbëhej dhe të migronte në klimat më të lagështa. 

Sanxingdui

Një maskë bronzi me sy të dalë nga kultura Sanxingdui. 

Sanxingdui ishin një kulturë e epokës së bronzit që lulëzoi në atë që është tani Provinca Sichuan e Kinës. Një fermer zbuloi për herë të parë objekte nga Sanxingdui në 1929; gërmimet në zonë në vitin 1986 zbuluan gdhendje komplekse dhe skulptura bronzi 2.4 metra të larta.

Por kush ishin Sanxingdui? Pavarësisht nga dëshmitë e aftësive artistike të kulturës, askush nuk e di me të vërtetë. Ata ishin prodhues të shumtë të maskave të pikturuara prej bronzi dhe fletë ari, që disa arkeologë besojnë se mund të kenë përfaqësuar perëndi ose paraardhës, sipas Muzeut Sanxingdui në Kinë. Faqja Sanxingdui tregon prova të braktisjes rreth 2,800 ose 3,000 vjet më parë, dhe një qytet tjetër antik, Jinsha, i zbuluar afër, tregon prova se mbase Sanxingdui u zhvendos atje. Në 2014, studiuesit në takimin vjetor të Unionit Gjeofizik Amerikan argumentuan se rreth kësaj kohe, një tërmet i madh dhe rrëshqitje toke ridrejtuan lumin Minjiang, i cili do të kishte prerë Sanxingdui nga uji dhe do të detyronte një zhvendosje.

Nok

Dy nga figurat e zyrtarëve amerikanë u kthyen zyrtarisht në qeverinë nigeriane në 27 korrik. Këto skulptura afërsisht 2,000-vjeçare janë vepër e kulturës Nok dhe u vodhën nga muzeu kombëtar nigerian. 

Kultura misterioze dhe pak e njohur Nok zgjati nga rreth vitit 1000 para Krishtit deri në vitin 300 pas Krishtit në atë që është sot Nigeria veriore. Provat e Nok u zbuluan rastësisht gjatë një operacioni minierash kallaji në 1943, sipas Muzeut të Artit Metropolitane në Nju Jork. Minatorët zbuluan një kokë terra-cotta, duke lënë të kuptohet një traditë e pasur skulpturore. Që nga ajo kohë, skulptura të tjera të hollësishme terra-cotta janë shfaqur, duke përfshirë përshkrime të njerëzve të veshur me bizhuteri të hollësishme dhe që mbajnë shkopinj dhe flakë, simbole të autoritetit të parë gjithashtu në artin e lashtë egjiptian, sipas Institutit të Artit të Minneapolis. Skulptura të tjera tregojnë njerëz me sëmundje të tilla si elefantiaza.

Duke kontribuar në misterin rreth Nokut, artefaktet shpesh janë hequr nga konteksti i tyre pa analiza arkeologjike. Në 2012, Shtetet e Bashkuara kthyen një depo figurash Nok në Nigeri pasi ato ishin vjedhur nga muzeu kombëtar i Nigerisë dhe u futën kontrabandë në SH.B.A. 

Etruskët

Në dhomën e vogël të harkuar, skeleti i plotë i një individi ishte mbështetur në një shtrat guri në të majtë. Një shtizë shtrihej përgjatë trupit, ndërsa brokat, në gjoks tregonin se burri ishte veshur dikur me një mantel.

Etruskët kishin një shoqëri të lulëzuar në Italinë Veriore nga rreth 700 para Krishtit në rreth 500 para Krishtit, kur ata filluan të absorboheshin nga Republika Romake. Ata zhvilluan një gjuhë unike të shkruar dhe lanë pas varre luksoze familjare, përfshirë një që i përkiste një princi që u gërmua për herë të parë në 2013.

Shoqëria etruske ishte një teokraci dhe artefaktet e tyre sugjerojnë që rituali fetar ishte pjesë e jetës së përditshme. Paraqitja më e vjetër e lindjes në artin perëndimor – një perëndeshë që ulet për të lindur – u gjet në shenjtëroren etruske të Poggio Colla. Në të njëjtin vend, arkeologët gjetën një pllakë guri ranore 1,2 me 0,6 metra që përmbante gdhendje të rralla në gjuhën etruske. Pak shembuj të etruskëve të shkruar mbijetojnë. Një sit tjetër etrusk, Poggio Civitate, ishte një kompleks katror që rrethonte një oborr. Ishte ndërtesa më e madhe në Mesdhe në kohën e saj, thanë arkeologët që kanë gërmuar më shumë se 25,000 objekte nga vendi.  

Toka e Punt-ëve

Një lehtësim i shkëlqyer i anëtarëve të ekspeditës tregtare të Hatshepsut në “Tokën e Punt-ëve” misterioze nga tempulli elegant mortor i këtij faraoni në Deir El-Bahri. Në këtë skenë, ushtarët egjiptianë mbajnë degë pemësh dhe sëpata.

Disa kultura njihen kryesisht përmes regjistrave të kulturave të tjera. Ky është rasti me tokën misterioze të Punt-ëve, një mbretëri diku në Afrikë që tregtonte me egjiptianët e lashtë. Të dy mbretëritë po shkëmbenin mallra nga të paktën shekulli i 26-të para Krishtit, gjatë sundimit të faraonit Khufu (ndërtuesi i Piramidës së Madhe të Gizës).

Çuditërisht, askush nuk e di se ku ndodhej Punt. Egjiptianët lanë shumë përshkrime të mallrave që morën nga Punt (ari, zezak, mirrë) dhe ekspeditat detare që dërguan në mbretërinë e humbur. Sidoqoftë, egjiptianët janë në mënyrë zhgënjyese mamaja ku ishin drejtuar të gjitha këto udhëtime. Studiuesit kanë sugjeruar që Punt mund të ketë qenë në Arabi, ose në Bririn e Afrikës, ose ndoshta poshtë lumit Nil në kufirin e Sudanit të Jugut dhe Etiopisë moderne. 

Kultura e Bell-Beaker

Njerëzit e kulturës Bell-Beaker krijuan enë qeramike në formë si kambana të përmbysura. 

Ju e dini që një kulturë është e errët kur arkeologët e quajnë atë bazuar vetëm në artefaktet e saj. Kultura Bell-Beaker bëri enë qeramike në formë këmbanash përmbys. Prodhuesit e këtyre gotave dalluese të pijeve jetuan në të gjithë Evropën midis rreth 2800 p.e.s dhe 1800 p.e.s. Ata gjithashtu lanë pas objekte bakri dhe varre, duke përfshirë një varrezë me 154 varre të vendosura në Republikën Çeke të sotme.

Bell-Beakers ishin gjithashtu përgjegjës për disa prej ndërtimeve në Stonehenge.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments