6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KURIOZITETE Qyteti i çmuar gjerman – Ka 72 mijë ton diamante të fshehura...

Qyteti i çmuar gjerman – Ka 72 mijë ton diamante të fshehura përgjatë banesave

Qyteti i vogël i Nördlingen, në Bavari mund të jetë një ndër qytetet më të çmuara në tokë pasi mendohet se ka rreth 72 mijë ton diamante nën të.

Diamantet, të cilat shpërndahen në të gjithë Nördlingen, nuk janë thjesht gur i çmuar. Ato u formuan afërsisht 15 milion vjet më parë, kur një asteroid që udhëtonte me një shpejtësi prej afro 15.5 milje në sekondë goditi Tokën.

Gjeologët vlerësojnë se shkëmbi hapësinor ishte i matur rreth një kilometër i gjerë dhe peshonte afër 3 miliardë ton. Pas kontaktit, ai krijoi nxehtësi dhe presion intensiv të mjaftueshme për të prodhuar një shkëmb të trashë të quajtur suevite, i cili përbëhet nga qelqi, kristalet dhe diamantët.

Kur kolonët arritën në vend miliona vjet më vonë në 898 të erës sonë, ata nuk e kishin idenë se po ndërtonin shtëpitë dhe bizneset e tyre në tokë që kishin përqendrimin më të lartë të diamantit pasi ato ishin të shpërndarë dhe nuk shiheshin me sy të lirë. Për vite me radhë, banorët e Nördlingen supozuan se origjina e kraterit ishte vullkanike. Vetëm në vitet 1960 u konfirmua se kishte ardhur nga një asteroid.

Duke mos ditur më mirë, banorët e përdorën suevite si një material ndërtimi për të ndërtuar qytetin e tyre. Si rezultat, shumë prej strukturave më të famshme të Nördlingen, përfshirë kishën e Shën Gjergjit dhe një mur rrethues mbrojtës nga Mesjeta, kanë një vlerë të lartë.

Sot, banorët e Nördlingen e dinë që ata po jetojnë mbi disa ton diamante, por ata nuk do të shkatërrojnë qytetin e tyre për të shitur materialet pasi copëzat janë në një diametër shumë të vogël dhe bëhen gati të pa vlefshme.

Por qyteti gjerman ka gjetur mënyra të ndryshme për të përfituar nga pretendimi i tyre i pazakontë i famës. Turistët vijnë nga e gjithë bota për të vlerësuar arkitekturën e shkëlqyeshme të Nördlingen dhe për të vizituar Muzeun Ries Crater, i cili tregon mostrat vendase dhe ato nga kraterat e tjerë nëpër botë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments