6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KURIOZITETE Cili është fjalëkalimi më i vështirë për tu vjedhur sipas ekspertëve

Cili është fjalëkalimi më i vështirë për tu vjedhur sipas ekspertëve

A jeni të sigurt se fjalëkalimet që përdorni për aplikacione të ndryshme janë mjaftueshëm të vështirë për t’u gjetur? Nuk i dihet kurrë, ndaj sigurohuni që të vendosni një fjalëkalim të vështirë, i cili sipas ekspertëve ka një karakteristikë kryesore.

Qendra Kombëtare e Mbretërisë së Bashkuar për Sigurinë Kibernetike (NCSC), në një postim në blog, rekomandon që fjalëkalimet më të mirë duhet të përmbajnë “tre fjalë të rastësishme”.

Ky lloj fjalëkalimi është shumë më i sigurt se kombinimet komplekse që përmbajnë shkronja, numra dhe simbole. Fjalëkalimet e tillë mund të jenë më më të lehtë për hackerat, sepse ata përdorin programe që janë të ndërtuar për t’i zbuluar.

Për shembull: Disa zëvendësojnë shkronjën O me zero, ose numrin 1 me pikëçuditëse.

Fjalëkalimet e ndërtuar nga tre fjalë të rastësishme priren të jenë më të gjatë dhe më të vështirë për t’u parashikuar dhe kanë kombinime shkronjash që janë më të vështira për t’u zbuluar.

Ekziston një listë e gjatë me fjalëkalimet më të përdorur e që vidhen më shpejt.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments