6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home ART – Dëgjove gjë? – Jo. – E vranë Todrin. — nga Mitrush...

– Dëgjove gjë? – Jo. – E vranë Todrin. — nga Mitrush Kuteli – ABC -ja e kreshnikëve.

– Dëgjove gjë? 
– Jo. 
– E vranë Todrin. 
– Ku? 
– Në mes të tregut. 
– Kishte faj? 
– Tani s’ka faj se është i vdekur, po atëherë kish.
– Si e qysh? 
– Todri po shikonte një dru telefoni. Ish pak si i vrenjtur se s’kish me se të blinte bukë. Iu afrua një burrë me mustaqe, trim me fletë si çdo burrë me mustaqe, edhe i tha: – Bre qen! 
– E njihte burri me mustaqe Todrin? 
– Jo nuk e njihte. Por e vërteta: burri me mustaqe kish të drejtë. Bre qen! – i tha trimi me mustaqe: Bile i tha: Bre qen i qenit! Pse vështron me inat drunë e telefonit? 

– Më fal, se të pres fjalën: druri i telefonit mos ish i trimit me mustaqe? 
– Jo. Druri mund të ish i kujt të ish. A mund të mos ish asfare, mall pa zot si është malli i shtetit. Po sidoqoftë Todri e vështronte me inat drunë e telefonit. 
– Ndofta sepse kish barkun bosh… 
– Punë e tij. Bre qen, tha trimi, bre qen i qenit! Pse, bre, vështron me inat drunë e telefonit? Todri desh t’i përgjigjet, po trimi nuk e la: nxori koburen edhe e vrau. – Na, i tha, të të mësoj unë të shikosh me inat drunë e telefonit! 
– Kish të drejtë trimi. 
– Doemos, se po të mos kish nuk e vriste. 

Mitrush Kuteli – ABC -ja e kreshnikëve.

Ne fotografi: “Mitrovica: Shqiptarët duke u zene” 
Foto: Gabriel Louis-Jaray, 1909. /MekuliPress.com/ 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Historia e Shqipërisë dhe roli i saj në vorbullën e Luftës së Parë Botërore

Historia e panjohur të studiuesit të arkivave të historisë, italianit, Eugeni Buçioli, i cili disa vjet më parë, ka botuar albumin e...

Recent Comments