6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home SHKENCË/TECH 12 përfitimet e avokados që duhet të dini!

12 përfitimet e avokados që duhet të dini!

12 Përfitimet e Provuara Shëndetësore të Avokados

Avokado është një frut mjaft unik. Ndërsa shumica e frutave përbëhet kryesisht nga karbohidrate, avokado është e pasur me yndyrna të shëndetshme. Studime të shumta tregojnë se ajo ka përfitime të fuqishme shëndetësore.

Këtu janë 12 përfitimet shëndetësore të avokados që mbështeten nga kërkime shkencore.

1. Avokado është jashtëzakonisht ushqyese

Avokado është fryti i pemës së avokados, i njohur shkencërisht si Persea americana (Burimi i Besuar).

Ky frut çmohet për vlerën e tij të lartë ushqyese dhe shtohet në pjata të ndryshme për shkak të aromës së tij të mirë dhe strukturës së pasur. Është përbërësi kryesor në guacamole.

Ka shumë lloje të avokados që ndryshojnë në formë dhe ngjyrë – nga dardha në të rrumbullakët dhe jeshile në të zezë. Ata gjithashtu mund të peshojnë diku nga 220 gram deri në 1.4 kg.

Varieteti më i popullarizuar është avokado Hass.

Shpesh quhet dardha aligator, e cila është shumë përshkruese, pasi ka tendencë të jetë në formë dardhe dhe ka lëkurë të gjelbër dhe me gunga si një aligator.

Pjesa brenda frutave hahet, por lëkura dhe fara hidhen. Avokadot janë shumë ushqyese dhe përmbajnë një larmi të gjerë lëndësh ushqyese, përfshirë 20 vitamina dhe minerale të ndryshme.

Këtu janë disa nga lëndët ushqyese më të bollshme, në një racion të vetëm 100 gram:

Vitamina K: 26%

Folati: 20%

Vitamina C: 17%

Kaliumi: 14%

Vitamina B5: 14%

Vitamina B6: 13%

Vitamina E: 10%

Përmban gjithashtu sasi të vogla të magnezit, manganit, bakrit, hekurit, zinkut, fosforit dhe vitaminave A, B1 (tiaminë), B2 (riboflavinë) dhe B3 (niacinë).

Kjo sasi ka 160 kalori, 2 gram proteina dhe 15 gram yndyrna të shëndetshme. Megjithëse përmban 9 gram karbohidrate, 7 prej tyre janë fibra, kështu që ka vetëm 2 karbohidrate neto, duke e bërë këtë një ushqim bimor miqësor me karbohidrate të ulëta.

2. Ato përmbajnë më shumë kalium sesa bananet

Kaliumi është një lëndë ushqyese që shumica e njerëzve nuk e marrin mjaftueshëm. Kjo lëndë ushqyese ndihmon në ruajtjen e gradientëve elektrikë në qelizat e trupit tuaj dhe shërben në funksione të ndryshme të rëndësishme.

Avokadot janë shumë të larta në kalium. Një sasi prej 100 gramë ka 14% të rekomandimit  ditor, krahasuar me 10% në banane, të cilat janë një ushqim tipik me kalium të lartë. Disa studime tregojnë se marrja e një kaliumi të lartë lidhet me uljen e presionit të gjakut, i cili është një faktor kryesor rreziku për sulmet në zemër, goditjet në tru dhe dështimin e veshkave

3. Avokado është e mbushur me acide yndyrore të pangopura të shëndetshme për zemrën

Avokado është një ushqim me shumë yndyrë. Në fakt, 77% e kalorive në të janë nga yndyra, duke e bërë atë një nga ushqimet më të majme bimore në ekzistencë. Por ato nuk përmbajnë vetëm ndonjë yndyrë. Pjesa më e madhe e yndyrës në avokado është acid oleik – një acid yndyror i pangopur që është gjithashtu përbërësi kryesor i vajit të ullirit dhe që besohet të jetë përgjegjës për disa nga përfitimet e tij shëndetësore.

Acidi oleik është shoqëruar me inflamacion të zvogëluar dhe ka treguar se ka efekte të dobishme në gjenet e lidhura me kancerin. Yndyrnat në avokado janë gjithashtu mjaft rezistente ndaj oksidimit të shkaktuar nga nxehtësia, duke e bërë vajin e avokados një zgjedhje të shëndetshme dhe të sigurt për gatim.

4. Avokadot ngarkohen me fibra

Fibrat janë një tjetër lëndë ushqyese me të cilën avokadot janë relativisht të pasura.

Shpesh bëhet një dallim midis fibrave të tretshme dhe atyre të patretshme. Fibrat e tretshme janë të njohura për ushqimin e baktereve miqësore të zorrëve, në zorrën tuaj, të cilat janë shumë të rëndësishme për funksionimin optimal të trupit.

r humbje peshe dhe shëndet metabolik.

5. Ngrënia e avokados mund të ulë nivelet e kolesterolit dhe trigliceridit

Sëmundja e zemrës është shkaku më i zakonshëm i vdekjeve në botë. Kjo përfshin kolesterolin, trigliceridet, shenjat inflamatore, presionin e gjakut dhe të tjera të ndryshme. Tetë studime të kontrolluara te njerëzit kanë ekzaminuar efektet e avokados në disa prej këtyre faktorëve të rrezikut.

Këto studime treguan se avokado:

~ Ul nivelet e kolesterolit total në mënyrë të konsiderueshme.

~ Ul  trigliceridet në gjak deri në 20%.

~ Ul kolesterolin LDL deri në 22%.

~ Rrit kolesterolin HDL (i mirë) deri në 11%.

Megjithëse rezultatet e tyre janë mbresëlënëse, është e rëndësishme të theksohet se të gjitha studimet njerëzore ishin të vogla dhe afatshkurtra, duke përfshirë vetëm 13-37 njerëz me një kohëzgjatje prej 1-4 javësh.

6. Njerëzit që hanë avokado tentojnë të jenë më të shëndetshëm

Një studim shikoi zakonet dietike dhe shëndetin e njerëzve që hanë avokado. Ata analizuan të dhënat nga 17,567 pjesëmarrës në sondazhin NHANES në SH.B.A. Konsumatorët e avokados u gjetën shumë më të shëndetshëm sesa njerëzit që nuk e hëngrën këtë frut. Ata kishin një konsum shumë më të lartë të lëndëve ushqyese dhe kishin gjysmën e gjasave për të pasur sindromë metabolike, një grup simptomash që janë një faktor kryesor i rrezikut për sëmundjet e zemrës dhe diabetin. Njerëzit që hanin avokado rregullisht gjithashtu peshonin më pak, kishin një BMI më të ulët dhe dukshëm më pak dhjamë në bark. Ata gjithashtu kishin nivele më të larta të kolesterolit “të mirë” HDL.

7. Përmbajtja e tyre yndyrore mund t’ju ndihmojë të thithni lëndë ushqyese nga ushqimet bimore

Kur bëhet fjalë për lëndët ushqyese, marrja juaj nuk është e vetmja gjë që ka rëndësi. Ju gjithashtu duhet të jeni në gjendje të thithni këto lëndë ushqyese – lëvizni ato nga trakti juaj tretës dhe në trupin tuaj, ku mund të përdoren. Disa lëndë ushqyese janë të tretshme në yndyrë, që do të thotë se ata duhet të kombinohen me yndyrën në mënyrë që të përdoren.

Vitaminat A, D, E dhe K janë të tretshme në yndyrë, së bashku me antioksidantë si karotenoidet. Një studim tregoi se shtimi i vajit të avokados ose avokados në sallatë ose salcë mund të rrisë thithjen antioksiduese 2.6- në 15-fish.

Pra, jo vetëm që avokado është shumë ushqyese, por mund të rrisë në mënyrë dramatike vlerën e lëndëve ushqyese të ushqimeve të tjera bimore që po hani. Kjo është një arsye e shkëlqyeshme për të përfshirë gjithmonë një burim të shëndetshëm yndyre kur hani perime. Pa të, shumë lëndë ushqyese të dobishme të bimëve do të shkojnë dëm.

8. Avokadot janë të mbushura me antioksidantë të fuqishëm që mund të mbrojnë sytë tuaj

Avokadot jo vetëm që rrisin thithjen e antioksidantëve nga ushqimet e tjera, ato gjithashtu janë të pasura me veti antioksidante. Kjo përfshin karotenoidet luteinë dhe zeaksantinë, të cilat janë tepër të rëndësishme për shëndetin e syve.  Këto lëndë ushqyese janë shumë të rëndësishme për shëndetin e syve dhe ulin rrezikun e degjenerimit makular dhe kataraktit.

9. Avokado mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit

Ka prova të kufizuara që avokado mund të jetë e dobishme në trajtimin dhe parandalimin e kancerit. Studimet  sugjerojnë se mund të ndihmojë në uljen e efekteve anësore të kimioterapisë në limfocitet njerëzore. Ekstrakti i avokados gjithashtu është treguar se frenon rritjen e qelizave të kancerit të prostatës në një laborator.

Sidoqoftë, mbani në mend se këto studime janë bërë në qeliza të izoluara dhe jo domosdoshmërisht provojnë se çfarë mund të ndodhë brenda njerëzve. Hulumtimi i bazuar në njerëz është i padisponueshëm.

10. Avokado mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të artritit

Artriti është një problem i zakonshëm në vendet perëndimore. Ka shumë lloje të kësaj gjendjeje, të cilat shpesh janë probleme kronike që njerëzit kanë për pjesën tjetër të jetës së tyre.

Studime të shumëfishta sugjerojnë se ekstraktet e vajit të avokados dhe sojës – të quajtura avokado dhe soje të papaponifikueshme – mund të zvogëlojnë artrozën.

11. Ngrënia e avokados mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë

Ka disa prova që avokado është një ushqim miqësor për humbjen e peshës.

Në një studim, njerëzit që hanin avokado me një vakt ndiheshin 23% më të kënaqur dhe kishin një dëshirë 28% më të ulët për të ngrënë gjatë 5 orëve të ardhshme, krahasuar me njerëzit që nuk e konsumuan këtë frut.

Nëse kjo qëndron e vërtetë për një kohë të gjatë, atëherë përfshirja e avokados në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të hani natyrshëm më pak kalori dhe t’ju bëjë më të lehtë t’i përmbaheni zakoneve të shëndetshme të të ngrënit.

Avokadot janë gjithashtu të larta në fibra dhe shumë të ulëta në karbohidrate, dy atribute që duhet të ndihmojnë në promovimin e humbjes së peshës gjithashtu, të paktën në kontekstin e një diete të shëndetshme, të bazuar në ushqime reale.

12. Avokado është e shijshme dhe e lehtë për tu përfshirë në dietën tuaj

Avokadot nuk janë vetëm të shëndetshme, ato janë gjithashtu tepër të shijshme dhe shkojnë me shumë lloje të ushqimit. Mund t’i shtoni në sallata dhe receta të ndryshme ose thjesht t’i hiqni me lugë dhe t’i hani të thjeshta. Kanë një strukturë kremoze, të pasur, yndyrore dhe bashkohen mirë me përbërës të tjerë. Një recetë është guacamole, e cila është pa dyshim përdorimi më i famshëm i avokados. Receta përfshin avokado së bashku me përbërës si kripa, hudhra dhe disa të tjerë në varësi të recetës.

Një avokado shpesh kërkon pak kohë që të piqet dhe duhet të ndihet pak e butë kur piqet. Ushqyesit në avokado mund të oksidohen dhe të marrin ngjyrë kafe shpejt pasi ta keni mishëruar, por shtimi i lëngut të limonit duhet ta ngadalësojë këtë proces.

Avokadot  janë miqësorë për humbjen e peshës, të shëndetshëm për zemrën dhe, e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, me shije të pabesueshme. /2a-news.com/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments