6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home KURIOZITETE 8 vullkanet më të rrezikshëm nëse shpërthejnë

8 vullkanet më të rrezikshëm nëse shpërthejnë

Vullkanet, ose ndryshe “vrasësit e maleve” janë gjithandej. Disa janë në gjumë dhe nuk do të shkaktojnë kurrë telashe. Të tjerët shpërthejnë rregullisht por nuk rezultojnë në katastrofa por më shumë tym. 

Sidoqoftë, kohë pas kohe, civilizimi ynë has një shpërthim aq të fuqishëm saqë shkatërron plotësisht qytete të tëra, si ai në Pompei në 79 pas Krishtit që vrau rreth 2,000 njerëz. 

A mund të ndodhë përsëri diçka e tillë? Është thjesht çështje kohe para se një vullkan tjetër të shkatërrojë njerëzimin. Por ku? 

Ne do të shqyrtojmë 8 kandidatë. Dhe duhet të shqetësoheni nëse ndodh të jetoni pranë ndonjërit prej tyre. 

8. Grupi Tatun, Tajvan

Kur njerëzit mendojnë për Tajvanin, pak vizatojnë vullkanet. E megjithatë shkencëtarët kanë thënë se Grupi Tatun tregon të gjithë treguesit e një vullkani. Qyteti i Taipeit ndodhet aty pranë, kështu që një shpërthim do të krijonte një kaos të tërë si rezultat i rrjedhave të baltës dhe hirit. 

Grupi Tatun | 8 vullkane potencialisht të rrezikshëm që mund të përshkruajnë katastrofë | Zestradar

7. Mount Hood, Oregon

Mount Hood është maja më e lartë në këtë shtet dhe ndodhet rreth 90 minuta nga Portland, qyteti më i madh. Vullkani ka qenë aktiv me ndërprerje gjatë gjysmë milionit të kaluar, me shpërthimin e fundit të madh që ndodhi rreth 300 vjet më parë. Shpërthimi tjetër mund të mos jetë i fuqishëm, por gjithsesi mund të shkaktojë probleme serioze në zonën përreth. Rrjedhat piroklastike, retë e hirit dhe rrjedhjet e baltës të shkaktuara nga kupola që shemben mund të përshkruajnë katastrofën.

Mount Hood | 8 vullkane potencialisht të rrezikshëm që mund të përshkruajnë katastrofë | Zestradar

6. Mali Merapi, Indonezi

Një nga vullkanet më aktive në vend, me shpërthimin më të fundit të ndodhur në 11 maj 2018. Rrjedhat piroklastike janë kërcënimi i vërtetë, duke hedhur gazra toksikë në ajër dhe në fakt jetojnë plot 24 milionë njerëz në zonën përreth. 

Mali Merapi | 8 vullkane potencialisht të rrezikshëm që mund të përshkruajnë katastrofë | Zestradar

5. Vullkani Kilauea, Hawaii

Kilauea është më aktivi nga pesë vullkanet në ishujt Havai. Nga 1983 deri në 2018, ai shpërtheu në mënyrë të vazhdueshme, me një shpërthim të madh që ndodhi vitin e kaluar. Çdo shpërthim i madh çon në dëmtime dhe evakuim të komuniteteve të zonës. Gjithashtu ka shkaktuar disa tërmete ndër vite. 

Vullkani Kilauea | 8 vullkane potencialisht të rrezikshëm që mund të përshkruajnë katastrofë | Zestradar

4. Mali Pinatubo, Filipine

4,800 metra i gjatë dhe i vendosur 55 milje në veriperëndim të kryeqytetit të vendit Manilla, Mount Pinatubo është një rast studimi se si një vullkan në dukje i qetë, joaktiv mund të lëshojë papritur “zemërimin” e tij mbi popullatën. Kur shpërtheu në 1991 për herë të parë në më shumë se 600 vjet, ra shi hiri dhe shkëmbinj të rëndë që çuan në vdekjen e 700 njerëzve dhe la më shumë se 100,000 të pastrehë. 

Mali Pinatubo | 8 vullkane potencialisht të rrezikshëm që mund të përshkruajnë katastrofë | Zestradar

3. Coatepeque Caldera, El Salvador

Afërsisht 60,000 vjet më parë, një liqen u formua pas shembjes së një grupi stratovullkanesh së bashku me Santa Ana, një nga vullkanet më të mëdha në vend. Për shkak të vendndodhjes së tij qendrore dhe faktit që liqeni rrit potencialin e rrëshqitjeve të dheut dhe shpërthimit, potenciali për katastrofë është i pamasë. 

Coatepeque Caldera | 8 vullkane potencialisht të rrezikshëm që mund të përshkruajnë katastrofë | Zestradar

2. Mali Fuji, Japoni

Duke përmbajtur majën më të lartë në Japoni, vullkani më i madh në Japoni nuk ka shpërthyer që nga viti 1707, i nxitur nga një tërmet që kishte ndodhur në fillim të atij viti. Hiri dhe mbeturinat arritën të mbërrinin në Tokio. Ajo që shqetësoi shkencëtarët janë efektet e qëndrueshme të tërmetit të vitit 2014, i cili ngriti presion nën malin Fuji. Nëse vullkani shpërthen, 25 milionë banorët e zonës përreth mund të preken. 

Mali Fixhi | 8 vullkane potencialisht të rrezikshëm që mund të përshkruajnë katastrofë | Zestradar

1. Campi Flegrei, Itali

Nëse papritmas ky vullkan shpërthen, shumë njerëz do të vuajnë pasojat. Herën e fundit që shpërtheu ishte në 1538 dhe ndërsa ishte relativisht e paqëndrueshme, kjo është për shkak të një shpërthimi të madh. 

Campi Flegrei | 8 vullkane potencialisht të rrezikshëm që mund të përshkruajnë katastrofë | Zestradar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments