6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home KURIOZITETE ‘The Sakura’, diamanti rozë që theu rekord si më i madhi i...

‘The Sakura’, diamanti rozë që theu rekord si më i madhi i këtij lloji

Kjo unazë ëndrrash, është blerë nga një blerës aziatik, por nuk janë dhënë më shumë detaje.

Një diamant rozë ka vendosur një rekord të ri, si diamanti më i madh që del në ankand, me vlerën 29.3 milionë dollarë, në Hong Kong.

‘The Sakura’, emërtimi i këtij diamanti, është një koncept japonez mbi lulëzimin e qershisë. Ky diamant me ngjyrë vjollcë-rozë është 15,8 karat, i vendosur në një unazë ari.

Diamanti klasifikohet si një vlerë e pastër dhe e rrallë (fancy vivid), për shkak të thellësisë së ngjyrës së tij dhe përsosmërisë që e karakterizon.

Çdo njollë e brendshme e tij është e dukshme vetëm nën një mikroskop të fuqishëm.

Kjo unazë ëndrrash, është blerë nga një blerës aziatik, por nuk janë dhënë më shumë detaje.

Vickie Sek, kryetar i departamentit të bizhuterive të Azisë, tha në një deklaratë se “normat e forta të shitjes dhe çmimet e jashtëzakonshme të arritura për diamante me ngjyra dhe gur të çmuar, me cilësi të lartë pasqyrojnë një kërkesë të fuqishme në treg.”

“The Sakura” mundi një rekord të mëparshëm të vendosur nga “The Spirit of Rose”, një diamant me ngjyrë vjollcë-rozë me 14.8 karat i cili u shit për më shumë se 27 milionë dollarë në një ankand të organizuar nga Sotheby në Gjenevë, Zvicër në nëntor.

Thjesht 1% e diamanteve rozë thuhet se janë më të mëdha se 10 karat dhe vetëm 4% vlerësohen si “fancy vivid”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Hithra kundër dhimbjeve të artritit, 3 mënyra si ta përdorni

Në Shqipëri hithrat janë shumë të përdorura, si në gatime po ashtu edhe në trajtime natyrale për shumë sëmundje. Kjo bimë është...

Letrat e pabotuara, si Alois Hitler e nxiti djalin e tij të bëhej përbindëshi që e njohin të gjithë

Figura e Adolf Hitlerit, vazhdon të mbetet një temë e rëndësishme e diskutimeve në mjedisin e sotëm akademik. Në fillim të këtij...

Figura e shtrembëruar e Ali Pashë Tepelenës në dramaturgjinë perëndimore

Refik Kadija Vdekja tragjike e Ali Pashë Tepelenës më 25 janar 1822 bëri jehonë në Evropë dhe nxiti interesin...

A duhet të bëhet doza e tretë e Pfizer, FDA del me rekomandim: Vetëm për personat e kësaj moshe

Një komitet i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave hodhi poshtë kërkesën e kompanisë Pfizer për të injektuar në masë një dozë...

Recent Comments