6.1 C
Pristina
Tuesday, July 27, 2021
Home KURIOZITETE Deri 1 miliardë dollarë grami, ja kush janë elementet më të shtrenjtë...

Deri 1 miliardë dollarë grami, ja kush janë elementet më të shtrenjtë në botë

Elementet kimikë janë blloqe ndërtimi të gjithçkaje që shohim rreth nesh. Deri tani njihen 118 elementë, 94 prej të cilëve janë në gjendjen e tyre natyrale përfshirë hekurin, argjendin dhe arin, ndërsa të tjerët janë sintetikë, si kuriumi dhe kaliforniumi. Ja cilët janë10 elementët më të shtrenjtë të Tokës

  1. Ari: 56 dollarë grami

Është një nga elementët më të njohur dhe të përdorur në botë, sidomos tek bizhutë. Gati çdo civilizim antik e konsideronte këtë metal si shumë të vlefshëm. Edhe shkenca ka vërtetuar se disa nga karakteristikat e arit e bëjnë atë të përsosur për përdorim në fushën elektronike, edhe pse pengesë është kostoja e tij e lartë.

  1. Rodiumi: 58 dollarë grami

Përdorimi i tij kryesor është në industrinë e makinave. Cilësia më e madhe e këtij metali është fortësia e tij ndaj gërryerjes dhe kimikateve më të forta. Rodiumi përdoret gjithashtu në prodhimin e bizhuve, sidomos si një shtresë e hollë në arin e bardhë për të përmirësuar pamjen këtij të fundit.

  1. Platinumi: 60 dollarë grami

Ka rezistencë të jashtëzakonshme ndaj gërryerjes korrozionit, madje edhe në temperatura të larta. Për shkak se është i vështirë të gjendet, në mbarë botën në vit prodhohen vetëm disa qindra ton. Përveç përdorimit në prodhimin e bizhuve, ai gjen përdorim edhe në industrinë e makinave, stomatologji, madje edhe në mjekësi.

  1. Lantani: 64 dollarë grami

Është aq i butë saqë mund të pritet edhe me thikë. Ai përdoret si katalizator, në llamba me karbon për dritat e studios dhe projektorët, tek elementet e ndezjes në çakmakë dhe pishtarë, në katodat e elektroneve, në elektrodat GTAWetj. Por për shkak se gjendet me pakicë, kostoja e këtij elementi është mjaft e lartë.

  1. Lutecium: 69 dollarë grami

Është një nga metalet e rralla të Tokës. Por ndryshe nga lantanumi, ka shumë pak përdorime komerciale. Sidoqoftë, luteciumi i qëndrueshëm mund të përdoret si katalizator në procesin e rafinimit të naftës, por edhe në alkilim, hidrogjenizim dhe polimerizim.

  1. Skandiumi: 270 dollarë grami

Në vitet 1970 u zbulua se skandiumi ndikon pozitivisht në lidhjet e aluminit. Deri më sot, përdorimi i tij kryesor mbetet në lidhje të tilla. Tregtia globale e oksidit të skandiumit është rreth 10 ton në vit.

  1. Plutoniumi: 4.000 dollarë grami

Përdorimi kryesor i plutoniumit është tek armët dhe reaktorët bërthamorë. Si Plutonium-239 dhe Plutonium-241 janë të copëtueshëm, çka do të thotë se ato mund të mbështesin një reaksion zinxhir bërthamor. Plutoniumi është shumë radioaktiv, gjë që e bën atë jashtëzakonisht të rrezikshëm për t’u menaxhuar.

  1. Karboni: 65.000 dollarë grami

Karboni është një nga elementët më thelbësorë për jetën. Edhe pse një sasi e madhe e tij gjendet i pranishëm në të gjithë trupat tanë, dhe gjëra të tilla si qymyri dhe grafiti që nuk janë të shtrenjta siç e dimë të gjithë. Por nëse atomet e karbonit renditen në një mënyrë të caktuar mund të kenë një vlerë jashtëzakonisht të lartë. Në formën e diamantit, karboni mund t’ju kushtojë deri në 65.000 dollarë grami.

  1. Kaliforniumi: 25-27 milion dollarë grami

Ky element u zhvillua për herë të parë në vitin 1950 në Universitetin e Kalifornisë në Laboratorin e Rrezatimit, duke bombarduar kuriumin me grimca alfa. Që nga ajo kohë, është prodhuar vetëm pak gram i këtij elementi. Kostoja është rreth 27 milion dollarë, dhe kjo pasi prodhimi global i kaliforniumit është gjysmë grami në vit.

  1. Franciumi: 1 miliard dollarë grami

Një gram francium nuk është parë nga askush. Kjo për shkak se gjysma e jetës së këtij elementi është rreth 22 minuta, gjë që do të thotë se çdo sasi e shikueshme e elementit do të avullojë menjëherë. Sasia më e madhe e këtij elementi që është prodhuar ndonjëherë në laborator, ishte një tufë prej më shumë se 300.000 atomesh. Pavarësisht çmimit të lartë, ky element nuk ka asnjë përdorim praktik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shumica e informacionit të rremë mbi vaksinat vjen nga vetëm 12 njerëz në rrjete sociale, zbulon studimi

Shumica dërrmuese e teorive të dezinformimit dhe konspiracionit anti-vaksinë Covid-19 e kanë origjinën nga vetëm 12 persona, gjeti një raport nga Qendra...

Çfarë ishte tregu reciprok në Shqipërinë e viteve ’40-’50?

Në vitin 1948, pas ndërprerjes së furnizimit me triska të fshatarësisë, filloi zbatimi i një sistemi të ri grumbullimi dhe furnizimi për...

Shqipëria dhe ‘eksperimenti’ me bananet e Somalisë në 1940! Historia e një koncesioni të pazakontë

Nga Kreshnik KUÇAJ/SCAN Kompania e monopolit të bananeve (Regia azienda monopolio banane (RAMB), ishet një kompani shtetërore italiane aktive...

Studimi më i ri / Ja sa zgjasin antitrupat kundër Covid19 në trupin tonë

Antitrupat e zhvilluar kundër Covid rezistojnë për një kohë të gjatë në të shëruar: konfirmimi vjen edhe një herë nga Vo ‘Euganeo,...

Recent Comments