6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KURIOZITETE 10 qytetet e mbyllura ruse, që fshehin sekretet ushtarake

10 qytetet e mbyllura ruse, që fshehin sekretet ushtarake

Seversk: Prodhon plutonium për armët bërthamore. Mund të vizitohet, vetëm me leje të posaçme.

Viljuçinsk: Njihet për ndërtimin e nëndetëseve bërthamore. Ka tunele të fshehta, që shërbejnë si strehë për nëndetëset e flotës ruse.

Zareçni: Ka një central të madh bërthamor. Asnjë banor nuk lejohet të largohet nga qyteti.

Norilsk: Kompleksi më i madh metalurgjik në botë. Aty ndodhen raketat balistike ndërkontinentale.

Ozjorsk: Prodhuesi kryesor i plutoniumit. Dikur i mbijetoi një shpërthimi bërthamor 4 herë më toksik se në Çernobil.

Zheleznogorsk: Këtu janë prodhuar sisteme të ndryshme hapësinore ruse.

Mirni: Një nga qytetet e pakta ruse, nga ku mund të lëshohen raketat balistike.

Shikani: Qendra kryesore e prodhimit të armëve kimike ruse.

Sarov: Një nga qendrat më të mëdha ruse për kërkimin bërthamor dhe prodhimin e raketave.

Znamensk: Njihet për testimin e raketave. Në vitet 1950, dyshohet se aty u përplas një UFO.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments