6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KAFSHËT Unazohen për herë të parë dy zogjtë e Lejlekut të Zi në...

Unazohen për herë të parë dy zogjtë e Lejlekut të Zi në Kosovë

Dy zogj të vegjël të Lejlekut të zi janë unazuar, e që është hera e parë e këtyre llojeve në Kosovë.

Fotografi i jetës së egër, Arian Mavriqi, ka njoftuar për unazimin e dy zogjve të Lejlekut të zi (Ciconia nigra).

Ai ka bërë të ditur se diçka e tillë po bëhet për herë të parë dhe në bashkëpunim me Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në Kosovë, konkretisht bashkë me profesor Qenan Maxhunin i cili kishte unazat dhuratë nga kolegët gjerman dhe në bazë të shifrave që mbajnë unazat, ne e dimë që këta lejlekë janë të Kosovës, Kamenicës dhe kështu kudo që shihen ata në botë ne do kemi mundësi t’i identifikojmë.

Mavriqi ka theksuar se vitin tjetër planifikohet t’u vendosen GPS dhe kamera për transmetim drejtpërdrejtë ku do mund të ndiqen edhe direkt nga momenti i kthimit nga shtegtimi, çeljen e vezëve dhe deri tek momenti kur nisen për shtegtim./Motilokal.com

May be an image of bird and nature
May be an image of nature
May be an image of wading bird and nature
May be an image of 1 person and outdoors
No photo description available.
May be an image of one or more people, tree and outdoors
May be an image of 1 person and outdoors

Mu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments