6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Shqiptarët e sertë, fisnikë të lindur

Shqiptarët e sertë, fisnikë të lindur

“…I dua shqiptarët, shumë.

Të gjithë shqiptarët janë të lindur, të ndershëm e besnikë, janë të ashpër… por janë ndoshta, raca më e bukur në botë, për nga paraqitja…”

Bajroni do të shprehej kështu, në letrën dërguar nënës, më 12 nëntor 1809, nga mbresat mes trojeve shqiptare…

*Alexandre Bida – “Un soldat d’Arnavut debout”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments