6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI ''Mule, mule ...'' Pamje e fshatit Boroshticë – Peshter, Sanxhaku i Novi...

”Mule, mule …” Pamje e fshatit Boroshticë – Peshter, Sanxhaku i Novi Pazarit

Daut Dauti

Mule, mule …


Pamje e fshatit Boroshticë – Peshter, Sanxhaku i Novi Pazarit, tetor 2018


Sipas banorëve të këtij fshati, në dimrin e vitit 1941, në këto shtëpi, për disa ditë, kanë qëndruar luftëtarët shqiptarë që ishin vënë në ndjekje të forcave çetnike serbe. Shtëpia në të majtë, me kulm të bardhë, ka qenë shtabi i Shaban Polluzhës.
Sulmet e shqiptarëve për mbrojten e Novi Pazarit dhe fshatrave tjera, kanë qenë të furishme. Banorët e kësaj ane edhe sot i mbajnë mend thirrjet që luftëtarët ia bënin njeri tjetrit gjatë sulmeve:‘mule, mule’ dmth ‘ngutu, ngutu’.


Sot, shumë rrallë përdoret kjo fjalë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments