6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KËSHILLA Vaji i kokosit është më i mirë se pasta e dhëmbëve

Vaji i kokosit është më i mirë se pasta e dhëmbëve

Shkencëtarët kanë konfirmuar se kokosi ka fuqinë për të shkatërruar bakteret që ndikojnë në shëndetin e dhëmbëve.

Një grup shkencëtarësh irlandezë testuan efektin e vajit të kokosit në mutans Streptococcus. Kjo baktere është përgjegjës për erozionin dentar, pasi aiqëndron në dhëmbë dhe dëmton strukturën e tyre. Rezultatet treguan se vaji i kokosit është mjeti më i fuqishëm që i vret këto baktere.

Shkencëtarët kanë shpjeguar gjithashtu se vaji i kokosit duhet të jetë përbërës kryesor në kolinoze dhe çdo gargarë. Në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje për të mbrojtur dhëmbët tuaj më mirë se kurrë më parë.

Kariesi dentar nuk është trajtuar si ai është menduartë bëhet. Ai shpesh prek fëmijët, por nganjëherë madje edhe të rriturit. Një hulumtim udhëzues tregon se kur shtohet në produktet të higjienës dentare, vaji i kokosit mund të jetë mjeti më efikas kundër çdo bakteri që dëmton dhëmbët tuaj.

Vaji i kokosit është provuar të jetë efikas në trajtimin e Candida albicans, një kërpudhat që shkakton lengjet vaginale, dhimbje, kruarje dhe djegiet kur ju urinoni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments